Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post05 paź 2021, 11:27

Ok, później sprawdzę te błędy związane z clam.av na Zorin OS... Chyba to że zainstalowałam najnowszą wersję tego antywirusa nic nie dało... Ów soft w ogóle nie daje się we znaki mojemu starszemu komputerowi, może w ogóle nie działa? :mrgreen: Ma się automatycznie aktualizować, a raz jak chciałam sprawdzić jego aktualizacje, było napisane, że baza wirusów nie była aktualizowana od tygodnia...

Aha, czasem po normalnym użytkowaniu kompa z systemem Zorin OS, po użyciu BleachBit oraz Stacer, wyłączam kompa, uruchamiam go za jakiś czas i jest jakiś dziwny błąd, związany chyba z montowaniem partycji systemowej (tudzież rozruchowej), to jest trochę podobne do konsoli, ale nie można tego normalnie wyłączyć... Kiedyś przyjrzę się bardziej dokładnie temu losowemu błędowi... Pomaga twardy restart... Po tym restarcie komp normalnie się uruchamia... Może namieszali w ostatniej aktualizacji, która zainstalowała się automatycznie i ważyła bardzo mało... Potem pobrana została większa aktualizacja i nie wiem czy znów nie namieszali, na razie nie włączałam kompa z Zorin OS... Jak coś się zepsuje, to przynajmniej wiem, że to nie moja wina... Już nie mieszam w systemie Zorin OS.

Edit:

Wpierw w terminalu użyłam tej komendy:

Kod: Zaznacz cały

sudo systemctl status clamav-daemon.service
i pojawiła się taka informacja:

Kod: Zaznacz cały

clamav-daemon.service - Clam AntiVirus userspace daemon
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/clamav-daemon.service; enabled; vendor>
    Drop-In: /etc/systemd/system/clamav-daemon.service.d
             └─extend.conf
     Active: failed (Result: exit-code) since Tue 2021-10-05 13:53:18 CEST; 12m>
       Docs: man:clamd(8)
             man:clamd.conf(5)
             https://www.clamav.net/documents/
   Main PID: 1037 (code=exited, status=1/FAILURE)

paź 05 13:53:13 KOMPUTER systemd[1]: Starting Clam AntiVirus userspace daemon...
paź 05 13:53:14 KOMPUTER systemd[1]: Started Clam AntiVirus userspace daemon.
paź 05 13:53:18 KOMPUTER clamd[1037]: ERROR: Can't initialize the internal logg>
paź 05 13:53:18 KOMPUTER clamd[1037]: ERROR: Can't open /var/log/clamav/clamav.>
paź 05 13:53:18 KOMPUTER systemd[1]: clamav-daemon.service: Main process exited>
paź 05 13:53:18 KOMPUTER systemd[1]: clamav-daemon.service: Failed with result >
lines 1-16/16 (END)


Potem użyłam tego:

Kod: Zaznacz cały

clamav-freshclam.service
z sudo i bez i zwróciło wynik: brak polecenia.

Aha, zauważyłam że Firefox na Linux wolniej się aktualizuje, poszukałam w necie informacji jak to zmienić i zastosowałam to:

Kod: Zaznacz cały

Aby to zrobić, po prostu otwórz terminal i wpisz:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade
*

Po tym zabiegu Firefox zaktualizował się do wersji 93, oraz zaktualizowała się Mozilla Thunderbird.

* Źródło:

Kod: Zaznacz cały

https://ubunlog.com/pl/como-tener-la-ultima-version-de-mozilla-firefox-en-nuestro-ubuntu/


Uważam, że domyślna przeglądarka powinna być zawsze aktualna... O ile się nie mylę Firefox teraz sam powinien się aktualizować, do najnowszej wersji, na systemie Zorin OS. :think:

Edit 2:

Dziś LibreWolf, na Zorin OS, został zaktualizowany za pomocą sklepu (Oprogramowania) do wersji 92.01, ale to chyba normalne... Wersja na Windows też jest wsteczna...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post06 paź 2021, 20:33

Co do przeglądarki Firefox, to zawsze można usunąć obecną (z repozytorium) i pobrać z ich strony (mozilla) najnowszą wersję. Zaletą jest to, że jak będzie następna aktualizacja to normalnie można kliknąć i uruchomić ponownie przeglądarkę w celu aktualizacji, a nie czekać aż będzie w repozytorium uaktualniona wersja (jak w Win) . Jedyna wada jest taka, że jednorazowo trzeba zrobić skrót, aby pojawiał się w menu aplikacji. Nie jest to jakieś trudne do zrobienia. Jeśli natomiast nie jest to ważne (aby był firefox w menu aplikacji) to wystarczy pobrać Firefox ze strony Mozilli, rozpakować i uruchomić plik firefox (sam nazwany plik firefox). Jedynie chyba trzeba ustawić prawa do uruchomienia. Po tym normalnie pojawi się przeglądarka gotowa do pracy.

Co do owego polecenia to chodziło mi aby było "sudo systemctl status clamav-freshclam.service". Ale tak jak mówiłem nie korzystam z tego, więc nie wiele pomogę.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post07 paź 2021, 11:56

Ok, wpierw próbowałam pobrać przeglądarkę Firefox z ich strony, ale pobrało ją tylko w wersji portable, i tak to była wsteczna wersja, może po prostu coś źle zrobiłam. Celowo dodałam ją do repozytorium, oraz przy okazji Mozillę Thunderbird, aby były aktualne. Nim dodałam ją do repozytorium ciągle była wsteczna, aż o dwie wersje, jak się potem okazało. Uważam, że domyślna przeglądarka oraz klient poczty, powinny być zawsze aktualne.

Ok, później uruchomię kompa z Zorin OS i użyję tamtej drugiej komendy. Jak znam życie okaże się, że clam.av jest uszkodzony, źle działa, albo nie działa w ogóle i dlatego nie obciąża zanadto komputera. :sciana: Pamiętam, że po tym jak poprzednio go zainstalowałam, komputer działał jak jakiś staruszek, był powolny i musiałam się pozbyć tego antywirusa, aby móc sensownie używać komputera. A już myślałam, że naprawili clam.av i coś zrobili, żeby nie utrudniał normalnego użytkowania kompa. :sciana: A on po prostu źle działa. :o

Edit:

Jeszcze raz przygotowałam wymagane logi z błędami z clam.av.

Oto one:

Kod: Zaznacz cały

clamav-daemon.service - Clam AntiVirus userspace daemon
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/clamav-daemon.service; enabled; vendor preset: enabled)
    Drop-In: /etc/systemd/system/clamav-daemon.service.d
             └─extend.conf
     Active: failed (Result: exit-code) since Thu 2021-10-07 16:03:35 CEST; 21min ago
       Docs: man:clamd(8)
             man:clamd.conf(5)
             https://www.clamav.net/documents/
    Process: 995 ExecStartPre=/bin/mkdir -p /run/clamav (code=exited, status=0/SUCCESS)
    Process: 1039 ExecStartPre=/bin/chown clamav /run/clamav (code=exited, status=0/SUCCESS)
    Process: 1043 ExecStart=/usr/sbin/clamd --foreground=true (code=exited, status=1/FAILURE)
   Main PID: 1043 (code=exited, status=1/FAILURE)

paź 07 16:03:31 KOMPUTER systemd[1]: Starting Clam AntiVirus userspace daemon...
paź 07 16:03:32 KOMPUTER systemd[1]: Started Clam AntiVirus userspace daemon.
paź 07 16:03:35 KOMPUTER clamd[1043]: ERROR: Can't initialize the internal logger
paź 07 16:03:35 KOMPUTER clamd[1043]: ERROR: Can't open /var/log/clamav/clamav.log in append mode (check permissions!).
paź 07 16:03:35 KOMPUTER systemd[1]: clamav-daemon.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
paź 07 16:03:35 KOMPUTER systemd[1]: clamav-daemon.service: Failed with result 'exit-code'.


Oraz:

Kod: Zaznacz cały

clamav-freshclam.service - ClamAV virus database updater
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/clamav-freshclam.service; enabled; vendor preset: enabled)
     Active: failed (Result: exit-code) since Thu 2021-10-07 16:03:57 CEST; 21min ago
       Docs: man:freshclam(1)
             man:freshclam.conf(5)
             https://www.clamav.net/documents
    Process: 1241 ExecStart=/usr/bin/freshclam -d --foreground=true (code=exited, status=2)
   Main PID: 1241 (code=exited, status=2)

paź 07 16:03:55 KOMPUTER systemd[1]: Started ClamAV virus database updater.
paź 07 16:03:56 KOMPUTER freshclam[1241]: WARNING: Ignoring deprecated option SafeBrowsing at /etc/clamav/freshclam.conf:22
paź 07 16:03:57 KOMPUTER freshclam[1241]: ERROR: Problem with internal logger (UpdateLogFile = /var/log/clamav/freshclam.log).
paź 07 16:03:57 KOMPUTER freshclam[1241]: ERROR: initialize: libfreshclam init failed.
paź 07 16:03:57 KOMPUTER freshclam[1241]: ERROR: Initialization error!
paź 07 16:03:57 KOMPUTER freshclam[1241]: ERROR: Can't open /var/log/clamav/freshclam.log in append mode (check permissions!).
paź 07 16:03:57 KOMPUTER systemd[1]: clamav-freshclam.service: Main process exited, code=exited, status=2/INVALIDARGUMENT
paź 07 16:03:57 KOMPUTER systemd[1]: clamav-freshclam.service: Failed with result 'exit-code'.


Próbowałam dziś bezskutecznie zaktualizować clam.av, oraz dodać go do repozytoriów. Jak znam życie jeśli jakimś cudem da się go naprawić, to znów tak będzie obciążał komputer z Zorin OS, że się z nim pożegnam. Od czasu do czasu chciałabym go jednak zainstalować i przeskanować niektóre pobrane pliki. Aha, ciągle jest zainstalowana jego wsteczna wersja i nie działają jego automatyczne aktualizacje.

Dziś na systemie Windows, zaktualizowałam LibreWolf, do najnowszej wersji. Na systemie Zorin OS jest wciąż jego starsza wersja. Czy go też można dodać do repozytoriów? Raczej go zachowam, jako alternatywę dla Firefoxa. Google Chrome nie chcę instalować, nawet jego stabilną wersję... Ani PaleMoon, Vivaldi, Pocked Browser (nowa nakładka na Google Chrome), ani Epiphany Browser (chyba że się polepszy).
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post07 paź 2021, 20:28

Można spróbować w sumie usunąć clam av i wyczyścić jego pozostałości i zainstalować ponownie... może wtedy coś się zrobi?

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post08 paź 2021, 10:26

Clam.av chyba można z Zorin OS usunąć za pomocą komendy:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get remove clamav clamav-daemon
, albo używając sklepu (oprogramowania)... Ale nie wiem czy wówczas usunie się go bez śladu... Już raz go usuwałam, za pomocą sklepu i próbowałam bezskutecznie zainstalować jego nową wersję. Chyba trzeba użyć komendy w terminalu. :think:

Jak clam.av znów będzie mocno obciążał mój starszy komputer, to znów się z nim pożegnam.

Edit:

Użyłam trochę innej komendy i całkiem odinstalowałam clam.av i jego graficzną nakładkę. Potem uruchomiłam ponownie komputer i zainstalowałam clam.av oraz jego graficzną nakładkę. Znów były te same błędy, próbowałam za pomocą clam.tk (graficznej nakładki) przeskanować folder pobrane, spośród około 60 plików wykryło pięć potencjalnych zagrożeń, ale nic z nimi nie zrobiło, ani nie wyświetliło raportu i nie zapisało owego skanowania w historii. Wobec tego mam pytanie, jak w clam.av, nie używając nakładki przeskanować folder: pobrane, oraz np. te z grami DOS? Raczej nic poważnego nie wykryło, wśród pobranych plików, ale wolałabym je sprawdzić. Ta graficzna nakładka (clam.tk) jest też jakaś felerna. :(
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post08 paź 2021, 18:44

Taki podstawowy tutek do clama

Kod: Zaznacz cały

https://newsblog.pl/jak-znalezc-wirusy-za-pomoca-wiersza-polecen-w-systemie-linux/
https://ubuntix.pl/zabezpiecz-ubuntu-za-pomoc-clamav-antivirus
https://ubuntix.pl/bezpieczny-debian-z-clamav-antivirus
https://www.zentica-global.com/pl/zentica-blog/patrz/jak-zainstalowac-i-uzywac-clamav-na-ubuntu---podpowiedz-dla-linuksa-60739bce1c3c5

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post09 paź 2021, 11:54

Ok, Fix00ser, dziękuję za przydatne linki, też znam ich parę i rzeczywiście muszę się trochę poduczyć z używania clam.av, aby np. z wiersza poleceń przeskanować folder pobrane, katalog domowy danego użytkownika, oraz wybrane foldery... U mnie teoretycznie jest dwóch użytkowników, drugi to SystemBack i jego kopia zapasowa. Swoją drogą powinnam przygotować nową kopię zapasową. :think:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post09 paź 2021, 13:03

Ech... żaden antywir nie pomoże gdy w kernelu Tux-a będą takie zonki :o

Kod: Zaznacz cały

https://kapitanhack.pl/2021/01/27/nieskategoryzowane/dziura-w-sudo-pozwala-przejac-uprawnienia-root-bez-uwierzytelnienia/
https://blog.artmetic.pl/sudoers-nadawanie-uprawnien-zwyklym-uzytkownikom/

W celu ogarnięcia powłoki z konsoli polecam podstawową lekturę

Kod: Zaznacz cały

https://zawodowiec.eu/pliki/Zadania_z_podrecznikow_informatyk/CwiczeniaZsystemuLinux.pdf


plus znajomość Midnight Commander-a

Kod: Zaznacz cały

https://hamwaves.com/cli/doc/mc.pdf

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post13 paź 2021, 19:14

Jeśli chodzi o clam.av, to nie mogę go zaktualizować, bo min. nie działa komenda:

Kod: Zaznacz cały

sudo freshclam
, oraz występuje inny błąd, o którym już wspominałam.

Ok, jest komenda:

Kod: Zaznacz cały

sudo clamscan /location/of/folder/
by przeskanować dany folder.

To należałoby wpisać:

Kod: Zaznacz cały

sudo clamscan /home/pc/pobrane
?

By przeskanować folder domowy należałoby wpisać:

Kod: Zaznacz cały

sudo clamscan -rv /home/pc


Bo u mnie teoretycznie jest dwóch użytkowników, ja oraz kopia zapasowa SystemBack. (Niedługo przygotuję kolejną kopię zapasową.)

Wobec tego skanowanie wszystkich użytkowników, za pomocą:

Kod: Zaznacz cały

sudo clamscan -rv /home/
nie ma sensu. Już raz przeskanowałam katalog domowy wszystkich użytkowników.

Szkoda, że clam.tk źle działa... Dlatego muszę skanować kompa z Zorin OS, za pomocą wiersza poleceń.

Czy do repozytorium można dodać przeglądarki: chromium oraz ewentualnie: ungoogled chromium? Jeśli chodzi o tą pierwszą przeglądarkę, to na systemie Windows jej wersja to 97, a na Linux: 94. (Może to jest akurat normalne. :think: )

Raczej nie chcę instalować Google Chrome na Zorin OS, nawet jego stabilną wersję. Pozostawione przeze mnie przeglądarki dobrze działają.

Dobrze, że Firefox i Mozilla Thunderbird, po dodaniu ich do repozytorium, są aktualne. :D

Edit:

Jak namieszałam z montowaniem jednej partycji, chyba wówczas gdy położyłam na amen system Zorin OS, zmieniając właściwości partycji, był taki błąd:

Kod: Zaznacz cały

Run manually FSCK. The boot file system on /dev/sdb1 requires manually: FSCK.


Pan z serwisu nie zapoznał się z tym błędem, tylko zainstalował mi najnowszy Zorin OS 16 Core 64-bitowy. Czy można było to jakoś naprawić? (Już nie będę ,,bawić się" w montowanie partycji, ani zmianę ich właściwości. :oops: )
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post14 paź 2021, 20:26

Co do ostatniego to nie jest błąd. FSCK służy do sprawdzania dysku pod kątem błędów. Coś podobnego do scandiska/chkdsk z Windows.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post14 paź 2021, 21:08

Heros1303, więc nie musiałam reinstalować systemu Zorin OS, w sposób nieudany? Jakie było rozwiązanie tego problemu?

Ok, zainstalowałam znów Google Chrome na systemie Zorin OS, tym razem jego wersję stabilną.

Przeskanowałam folder domowy na Zorin OS, za pomocą tej komendy:

Kod: Zaznacz cały

sudo clamscan -rv /home/pc
i trwało to wieki, na koniec napisało, że wykryło dwa zainfekowane pliki, ale nie podało jakie i nie wyświetliła się historia tego skanowania. :(

Poza tym wpierw pojawiła się informacja, że baza danych wirusów jest starsza niż siedem dni. Komenda: freshclam nie działa poprawnie, z dopiskiem sudo i bez. Chyba powinnam pożegnać się z tym antywirusem... Ciekawe czy można ręcznie zaktualizować jego bazy danych? Chyba to jest możliwe przy użyciu terminala. Pobierałam jakieś dziwne pliki, ze strony domowej owego antywirusa, ale nie wiedziałam jak je zastosować. Jeśli nie automatyczne aktualizacje, to ręczne, albo usunięcie owego softu. :sciana:

Swoją drogą strasznie dużo plików zostało przeskanowanych, także te w folderach ukrytych. Chyba odinstaluję notepad 3, bardzo dużo zawierał danych.

Aha, jak użyć bottless, ów soft chyba tworzy coś w rodzaju piaskownicy, ale nie do końca ogarniam, jak za jego pomocą uruchomić programy Windows. Nawet myślałam aby go odinstalować, bo używam Wine, ale może być przydatny.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post15 paź 2021, 20:37

Przypuszczalnie wystarczyło "sudo fsck /dev/sdb1". Miałem coś podobnego kiedyś. U mnie to wystarczyło.

Co do freshclam, to można spróbować czegoś takiego:

1. "sudo systemctl stop clamav-freshclam.service"
2. freshclam z/bez sudo.
3. "sudo systemctl start clamav-freshclam.service"

Co do tego ostatniego (bottless) to nie wiem.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post16 paź 2021, 10:44

Ok, później wyłączę i uruchomię ponownie usługę freshclam, na systemie Zorin OS.

W ostateczności, jak ręcznie zaktualizować bazę wirusów tego antywirusa? Ironia losu polega na tym, że jak dobrze działał, tak obciążał procesor, że musiałam go odinstalować. Teraz tak źle działa, że nie odczuwam pogorszenia w użytkowaniu kompa.

------Połączono posty------

Ok, zatrzymałam usługę freshclam, na systemie Zorin OS i uruchomiłam ją ponownie. Przedtem wyłączyłam Firefoxa.

Oto kolejny błąd, związany z clam.av:

Kod: Zaznacz cały

sudo systemctl stop clamav-freshclam.service
[sudo] hasło użytkownika pc:       
pc@KOMPUTER:~$ sudo freshclam
WARNING: Ignoring deprecated option SafeBrowsing at /etc/clamav/freshclam.conf:22
ERROR: Can't open /var/log/clamav/freshclam.log in append mode (check permissions!).
ERROR: Problem with internal logger (UpdateLogFile = /var/log/clamav/freshclam.log).
ERROR: initialize: libfreshclam init failed.
ERROR: Initialization error!
pc@KOMPUTER:~$ sudo systemctl start clamav-freshclam.service


To by znaczyło, że jak korzystam z neta to prawdopodobnie aktywne jest tzw. bezpieczne surfowanie i brak mi jakichś uprawnień. :mrgreen:

Edit:

Poszukałam info w necie, jak rozwiązać problem z popsutą usługą freshclam, zastosowałam to rozwiązanie:

Kod: Zaznacz cały

For me, I couldn't find the /var/log/clamav/ directory so I simply created it:

mkdir /var/log/clamav/

and changed ownership:

chown -R clamav:clamav /var/log/clamav/

And it worked!


Mi pomogła ta ostania komenda, z użyciem: sudo.

Źródło:

Kod: Zaznacz cały

https://askubuntu.com/questions/880253/sudo-freshclam-not-working-error-cant-open-var-log-clamav-freshclam-log-in-a


Potem pojawił się inny problem, związany z brakiem dostępu do pliku, odpowiedzialnego za aktualizację. Wyłączyłam więc znów tą usługę, zaktualizowałam bazę danych i pojawił się kolejny problem:

Kod: Zaznacz cały

sudo systemctl stop clamav-freshclam.service
[sudo] hasło użytkownika pc:       
pc@KOMPUTER:~$ sudo freshclam
WARNING: Ignoring deprecated option SafeBrowsing at /etc/clamav/freshclam.conf:22
Sun Oct 17 17:11:12 2021 -> ClamAV update process started at Sun Oct 17 17:11:12 2021
Sun Oct 17 17:11:12 2021 -> ^Your ClamAV installation is OUTDATED!
Sun Oct 17 17:11:12 2021 -> ^Local version: 0.103.2 Recommended version: 0.103.3
Sun Oct 17 17:11:12 2021 -> DON'T PANIC! Read https://www.clamav.net/documents/upgrading-clamav
Sun Oct 17 17:11:12 2021 -> daily.cld database is up-to-date (version: 26325, sigs: 1938699, f-level: 90, builder: raynman)
Sun Oct 17 17:11:12 2021 -> main.cld database is up-to-date (version: 62, sigs: 6647427, f-level: 90, builder: sigmgr)
Sun Oct 17 17:11:12 2021 -> bytecode.cvd database is up-to-date (version: 333, sigs: 92, f-level: 63, builder: awillia2)


Czyli baza danych jest aktualna, ale wersja owego softu już nie. Nie panikując weszłam na tą stronę:

Kod: Zaznacz cały

https://www.clamav.net/documents/upgrading-clamav
i odinstalowałam jego starszą wersję (

Kod: Zaznacz cały

https://docs.clamav.net/faq/faq-uninstall.html
), używając tej komendy: apt remove clamav potem próbowałam go zainstalować zgodnie z tym tematem:

Kod: Zaznacz cały

https://docs.clamav.net/manual/Installing/Installing-from-source-Unix.html
, próbując użyć tej komendy:

Kod: Zaznacz cały

As root or with sudo, run:

apt-get update && apt-get install -y \
  `# install tools` \
  gcc make pkg-config python3 python3-pip python3-pytest valgrind \
  `# install clamav dependencies` \
  check libbz2-dev libcurl4-openssl-dev libjson-c-dev libmilter-dev \
  libncurses5-dev libpcre2-dev libssl-dev libxml2-dev zlib1g-dev

As a regular user, run:

python3 -m pip install --user cmake

    Tip: If you don't have a user account, e.g. in a Docker container, run:

    python3 -m pip install cmake


Ale poległam, nie ja, ale terminal... Potem zainstalowałam w jakiś zwykły sposób clam.av i znów jest jego wsteczna wersja, oraz aktualna baza danych. Co zrobić aby była aktualna nie tylko baza wirusów, ale i ów soft? Aha, komp włącza się troszkę dłużej, potrafi się niemiłosiernie zawiesić, tylko jak włączę Firefoxa, czasem w opóźnieniem uruchamia się terminal. Można kota dostać... Jednak gdybym musiała codziennie pracować na Linux, a nie z doskoku, to włączałabym go coraz rzadziej.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post18 paź 2021, 20:36

Co do firefox to można spróbować uruchomić go w terminalu. Wystarczy wpisać po prostu firefox. Wówczas powinno uruchomić firefox, natomiast w terminalu może coś pisać czy coś brakuję czy jest jakiś problem z czymś.

Co do szybkości uruchamiania to można zrobić ponownie log z "systemd-analyze blame". Ale z tego co kojarzę to chyba wina snap. Więc może spróbować "snap list". Z poprzedniego snap list na przykład można by usunąć wine i zainstalować z repozytorium wersję .deb .

Jeśli chodzi natomiast o clamav to bym spróbował:
1. Przy pomocy polecenia "sudo apt purge clamav". Usuwamy clamav.
2. Wpisujemy "sudo updatedb", chwilę czekamy.
3. Wpisujemy locate clamav >> clamav.txt
4. Otwieramy i usuwamy pozostałości, które znalazło owe polecenie. (Upewniamy się, że to na pewno należy do clamav!!)
5. Zrestartował system
6. Powtórzył punkt 3 i jeśli nie będzie nic z clamav to zainstalowałbym ponownie. Poleceniem "sudo apt install clamav"

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post19 paź 2021, 11:11

Ok, ze strony clam.av pobrałam jego najnowszą instalkę, odinstalowałam jego poprzednią wersję, używając sklepu (Oprogramowanie) i zainstalowałam jego najnowszą wersję. Teraz znów mam problem z usługą freshclam, bo jest jakiś błąd, później sprawdzę jaki, ale ręczne aktualizacje baz wirusów clam.av działają bez zarzutu. W zasadzie to mi odpowiada, bo ów antywirus wystarczy ręcznie aktualizować, a usługa jego automatycznych aktualizacji mogłaby dodatkowo obciążyć komputer z Zorin OS.

Jak sprawdzić, czy jest zainstalowana tylko jedna kopia tego antywirusa? :mrgreen: Jak sprawdzałam jego wersję, to zainstalowana była tylko ta najnowsza. Poprzednią raczej odinstalowałam, ale wolałabym się upewnić. :mrgreen:

Aha, clam.tk zaktualizowali i naprawili, używając jednej jego wersji mogę aktualizować ręcznie bazy danych clam.av, a druga wspiera automatyczne aktualizacje, ale jest wsteczna. Chyba wolę ręcznie aktualizować bazy danych tego antywirusa.

Jeśli chodzi o Wine, to nie jest łatwa sprawa, bo w systemie jest chyba zainstalowanych kilka jego wersji... Jedną zainstalowałam sama, używając terminala lub sklepu (oprogramowania), drugą doinstalował soft bottles (butelki), a trzeciej chyba używa Steam, używając Proton. :sciana: Tak mi się w każdym razie wydaje, jak skanowałam katalog domowy użytkownika, to wielokrotnie widziałam nazwę: Wine. Czyli na razie Wine nie ruszę, bo nie chcę namieszać w tym systemie. Chciałam nawet odinstalować butelki, ale nie wiem czy to nie uszkodziłoby zainstalowanej wersji Wine.

Edit:

Najnowszy błąd:

Kod: Zaznacz cały

pc@KOMPUTER:~$ sudo freshclam
[sudo] hasło użytkownika pc:       
ERROR: Can't open/parse the config file /usr/local/etc/freshclam.conf


Rozwiązanie:

Kod: Zaznacz cały

FROM:
# Comment or remove the line below.
Example

TO:
# Comment or remove the line below.
#Example


Źródło:

Kod: Zaznacz cały

https://eitwebguru.com/clamav-error-cant-openparse-the-config-file/


Mi nie udało się naprawić tego błędu, bo nie mogłam znaleźć pliku konfiguracyjnego clam.av. Może źle szukałam.

Inny temat, gdzie napisali jak to naprawić:

Kod: Zaznacz cały

http://linuxhostingsupport.net/blog/error-cant-open-or-parse-the-config-freshclam-conf


Stan usługi clam.av:

Kod: Zaznacz cały

sudo systemctl status clamav-daemon.service
[sudo] hasło użytkownika pc:       
● clamav-daemon.service - Clam AntiVirus userspace daemon
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/clamav-daemon.service; enabled; vendor>
    Drop-In: /etc/systemd/system/clamav-daemon.service.d
             └─extend.conf
     Active: active (running) since Tue 2021-10-19 12:49:23 CEST; 34min ago
       Docs: man:clamd(8)
             man:clamd.conf(5)
             https://www.clamav.net/documents/
    Process: 1007 ExecStartPre=/bin/mkdir -p /run/clamav (code=exited, status=0>
    Process: 1034 ExecStartPre=/bin/chown clamav /run/clamav (code=exited, stat>
   Main PID: 1050 (clamd)
      Tasks: 2 (limit: 2227)
     Memory: 720.0M
     CGroup: /system.slice/clamav-daemon.service
             └─1050 /usr/sbin/clamd --foreground=true

paź 19 13:21:00 KOMPUTER clamd[1050]: Tue Oct 19 13:21:00 2021 -> Portable Exec>
paź 19 13:21:00 KOMPUTER clamd[1050]: Tue Oct 19 13:21:00 2021 -> ELF support e>
paź 19 13:21:00 KOMPUTER clamd[1050]: Tue Oct 19 13:21:00 2021 -> Mail files su>
paź 19 13:21:00 KOMPUTER clamd[1050]: Tue Oct 19 13:21:00 2021 -> OLE2 support >
paź 19 13:21:00 KOMPUTER clamd[1050]: Tue Oct 19 13:21:00 2021 -> PDF support e>
paź 19 13:21:00 KOMPUTER clamd[1050]: Tue Oct 19 13:21:00 2021 -> SWF support e>
paź 19 13:21:00 KOMPUTER clamd[1050]: Tue Oct 19 13:21:00 2021 -> HTML support >
lines 1-23


Czyli raczej poprawnie działa. :think: Wobec tego, jak naprawię problemy z clam.av, czy będę mogła się bezpiecznie logować na różnych stronach, używając kompa z Zorin OS? Na razie w tym celu używam tylko tego z Windows 10, ewentualnie laptopa mojej Mamy. :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości