Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post17 paź 2020, 12:45

Kilka pytań odnośnie Linuxa:

1. Czy warto zainstalować aplikację do tworzenia punktów przywracania systemu i jak je tworzyć? Chodzi mi o najprostszy sposób. :mrgreen:
2. Czy może na pulpicie być ikona w stylu: Mój komputer? Lub coś bardzo podobnego?
3. Czy za pomocą Wine można zainstalować DirectX i go używać z grami?
4. Czy w tym systemie istnieje wersja Adobe Flash Player, jeśli nie, to jakim cudem udało mi się uruchomić za pomocą Wine grę Catch Up? (Tą w której pomidory uciekają z sałatki.)
5. Czy warto instalować Steam na systemie Linux?
6. Co zrobić aby na pasku zadań był odnośnik do eksploratora plików i wszystkich partycji (dysków)? (Jest tylko odnośnik do plików.)
7. Jak na stałe zmniejszyć rozmiar ikon? Na Zorin OS chwilowo można je rozciągnąć tudzież zmniejszyć? Jak zmienić układ ikon, w tym odstęp między nimi?
8. Czy istnieje menadżer zadań na system Linux i jak go uruchomić, aby np. zablokować lub wyłączyć felerny proces? (Np. grę z Windows uruchomioną przy pomocy Wine.)

------Połączono posty------

Kilka odpowiedzi na moje pytania:

1. Dawno temu, był sobie linuxowy program SystemBack, jego funkcją min. było tworzenie puntów przywracania systemu, obecnie nie jest kontynuowany, wspierany i nie można go zainstalować na najnowszym Zorin OS. Próbowałam go zainstalować za pomocą terminala, wpisywałam właściwe komendy, ale raz pojawiło się info, że brak kontynuacji, a innym razem po dodaniu właściwych kluczy, nie mogło znaleźć jego instalki.

O SystemBack i ogólnie jak przywrócić system Ubuntu, napisali tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://ubuntix.pl/jak-przywr-ci-system-ubuntu-linux-do
oraz tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://www.unixmen.com/systemback-restore-linux-system-previous-state/


W terminalu na początku używałam prostych komend:

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback


Bardziej złożone komendy, jak zainstalować SystemBack, są w tym temacie:

Kod: Zaznacz cały

https://www.alibabacloud.com/blog/a-quick-guide-to-using-systemback-for-ubuntu-backup_595818


Istnieje jeszcze soft TimeShift, ale jeszcze nie wiem, jak go użyć. Napisali o nim tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://askubuntu.com/questions/1117894/how-to-create-system-restore-point-on-ubuntu-18-04-1-lts


Ponadto na Zorin OS jest soft do wykonywania kopii zapasowych, ale utknęłam na informacji, że mam utworzyć konto Google, czy jakoś tak...

5. Planuję zainstalować Steam na systemie Linux, jak kupię większy dysk twardy, ale nie wiem czy utworzyć nowe konto, czy użyć tego z Windows. Nie wszystkie gry są na oba te systemy. Postaram się go nie zapchać grami.

6. Nadal nie wiem jak dodać ikony do paska zadań, w systemie Linux, niektóre ikony np. do terminala, dysków, umieściłam na pulpicie. Nie ma opcji by je przypiąć do paska zadań. :( Chyba że jest zablokowany... :think:

7. Chyba wiem jak zmniejszyć ikony, ale nie wiem jak zmniejszyć odstęp między nimi...

8. Od wczoraj wiem, że na systemie Linux, istnieje Monitor Systemu, czyli odpowiednik menadżera zadań na Windows. Jednak nie wiem, co zrobić, aby wywołać go za pomocą skrótów klawiaturowych, oraz jak skrót do niego lub innych rzeczy, np. dysków przypiąć do paska zadań... Czasem uruchamiam gry z Windows na Wine i np. bywa problem z wyłączeniem Chicken Invader- żałuję że je zainstalowałam. Miewam też problemy z aplikacjami linuksowymi, teraz będę wiedziała jak ubić ich proces. :)

------Połączono posty------

Sprostowanie:
1. Za pomocą komend podanych w ostatnim temacie, poświęconemu SystemBack, udało mi się na Zorin OS zainstalować ów soft. Jego instalacja oraz uruchomienie wymagają uwierzytelnienia, czyli wpisania nazwy użytkownika i hasła. Wpierw utworzyłam punkt przywracania systemu i trwało to parę minut... Potem zainstalowałam pewien soft, którego nie wiem jak poprawnie skonfigurować, aby nic nie sknocić. :oops: W każdym razie SystemBack działa.

------Połączono posty------

3. Czy za pomocą Wine można zainstalować DirectX i go używać z grami?


Za pomocą winetriks, czyli softu dzięki któremu możemy bez uruchamiania Wine zmienić jego ustawienia lub zainstalować różne programy, w tym te monitorujące system, zainstalowałam nieopatrznie i DirectX 9.0 i polecany przez nich pakiet redystrybucyjny, przez co udało mi się uruchomić grę Animal Memory: Dogs, ale ona nie działała poprawnie, bo się okazało że rozpoznała system jako XP, a wymagała czegoś więcej... Czyli raczej nie należy instalować DirectX bez winetriks. :mrgreen: Chyba że się mylę... :mrgreen:

------Połączono posty------

Ok, na Zorin OS mam zainstalowane Wine w wersji 4.0.3, czy jakoś tak i ono nie wspiera DirectX 11, a to ponoć robi jego najnowsza wersja: 5.20, ale nie mogłam zaktualizować Wine, ani zainstalować jego nowszej wersji, bo coś było nie tak z komendami w terminalu. Aha, Wine może nie emulować system XP, oraz np. Windows 10. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak czekać aż Wine zostanie zaktualizowane do najnowszej wersji. Wczoraj ponad godzinę szukałam rozwiązania tego problemu i nawet pobrałam jakieś archiwa z najnowszym Wine, ale nie wiem jak je zainstalować. Uruchamiałam jakiś tekstowy plik konfiguracyjny i nic z tego nie wyszło. Może Wy wiecie, jak zainstalować najnowszą wersję Wine 5.20, na Zorin OS?

------Połączono posty------

Znalazłam w necie właściwy temat i na Zorin OS, opartym na Ubuntu, chyba 16.0.4, zainstalowałam Wine 5.0. Oto link:

Kod: Zaznacz cały

https://tecadmin.net/install-wine-on-ubuntu/
Należy wybrać właściwy system i postępować zgodnie ze wskazówkami. Potem się okazało, że Wine 5.0 mogłam zainstalować używając Oprogramowania (czegoś w stylu sklepu). :oops:

Komendy w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg --add-architecture i386
wget -qO - https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key | sudo apt-key add -
sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ xenial main'
sudo apt update
sudo apt install --install-recommends winehq-stable


Wersję Wine sprawdzamy za pomocą komendy:

Kod: Zaznacz cały

wine --version


Mimo wszystko nadal nie mogę zainstalować DirectX 11, bo występuje jakiś błąd.

Aha, po zainstalowaniu DirectX 9.0, przestała poprawnie działać gra Happy Claus Christmas, przedtem uruchamiała się, ale była pozbawiona dźwięku... Nie działa też dobrze: Animal Memory: Dogs, ona wcześniej wymagała zainstalowania DirectX 11, a obecnie wyłącza się bez żadnego komunikatu.

Mam nadzieję, że Wine w końcu samo się zaktualizuje. Aha, emulowane przy jego pomocy gry nie zniknęły, ale może po prostu miałam szczęście. :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post28 paź 2020, 12:25

1. Czy warto zainstalować aplikację do tworzenia punktów przywracania systemu i jak je tworzyć? C

Tak, Linuks potrafi się sypnąć i to mega. Ale trzeba mieć dysk rozruchowy bo nic z tego.

Czy może na pulpicie być ikona w stylu: Mój komputer? Lub coś bardzo podobnego?
A jaki to linuks i jakie okna GNOME, KDE?

8. Czy istnieje menadżer zadań na system Linux i jak go uruchomić, aby np. zablokować lub wyłączyć felerny proces? (Np. grę z Windows uruchomioną przy pomocy Wine.)


W terminalu polecenie top
A jeszcze lepiej zainstalować
sudo apt-get install htop
i z htop korzystać.

Można też
ps aux

Potem potrzebujesz identyfikator procesu
pgrep nazwa_procesu

Musisz teraz ubić dziada.
kill PID_procesu

Jak nie chce to wymuś
kill -KILL PID_procesu
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post28 paź 2020, 12:45

1. Czy warto zainstalować aplikację do tworzenia punktów przywracania systemu i jak je tworzyć? C

Tak, Linuks potrafi się sypnąć i to mega. Ale trzeba mieć dysk rozruchowy bo nic z tego.


Zainstalowałam SystemBack, tworzyłam za jego pomocą punkty przywracania systemu, ale na razie nie musiałam nic przywracać. Pan z serwisu komputerowego dał mi jakąś płytę z systemem Zorin OS, chyba rozruchową. :mrgreen:

Czy może na pulpicie być ikona w stylu: Mój komputer? Lub coś bardzo podobnego?

A jaki to linuks i jakie okna GNOME, KDE?


To Zorin OS, chyba GNOME, link:

Kod: Zaznacz cały

https://linuxinsider.com/story/zorin-os-core-makes-gnome-more-comfortable-86565.html


Brakuje mi takich ikon.

Jeśli chodzi o monitor systemu, to który soft bardziej polecasz: htop czy ps aux? Czasami wieszają mi się emulowane gry, przy pomocy nie emulatora Wine.

------Połączono posty------

Aha, czy warto na Linux instalować antywirusa, tudzież skaner antywirusowy na żądanie? Z braku laku zainstalowałam tam skaner ClamAV i nakładkę na niego. Wykrył 12 podejrzanych plików, w instalkach z Windows, ale nic z nimi nie zrobił. Próbowałam zainstalować antywirusa Comodo na Zorin OS, ale po przebrnięciu przez jeden wielki plik tekstowy, o ich gwarancjach, itp. gdzie pod koniec trzeba kliknąć: Y (jak się zgadzamy z ich licencją, itp.), podać opcjonalny adres mailowy i wybrać język, nie dałam rady zrestartować pewnej usługi używając terminala, bo nie jestem super użytkownikiem, czy coś w tym stylu... Ponoć istnieje wersja antywirusa Sophos na Linuxa, ale jakoś nie udało mi się natrafić na ich stronę... Były odnośniki do innych systemów. Jaki polecacie skaner antywirusowy na żądanie, na Linuxa? Najlepiej taki, który wpierw pyta co zrobić z wykrytym zagrożeniem? :mrgreen: Proszę o Wasze propozycje i porady. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post20 lis 2020, 15:29

Okazało się, że nie doceniłam clam.av- to był program antywirusowy, a nie tylko skaner na żądanie i mocno mojemu Zorin OS dał się we znaki... Zorin OS uruchamiał się jak jakiś staruszek... Dopiero jak odinstalowałam clam.av i zwolniłam ponad 800 MB, komp przyśpieszył. Teraz znów szybko się uruchamia, nie mieli i nie muszę usuwać zbędnych programów... Nie polecam Wam clam.av, chyba że macie lepsze komputery i więcej RAM... Szkoda, że tamten soft nie mógł działać jako skaner na żądanie i tak mocno obciążał procesor (komputer). Może polecicie mi jakiś skaner na żądanie, na Linuxa? A może sobie go darować? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post24 lis 2020, 20:58

Dawno nie pisał..... Jeśli chodzi o Antywirusy w Linux, myślę że nie ma jakiegoś większego sensu na razie jeszcze....(istnieje niewiele AV dla samego Linuksa). Jedynie co opłaca się sprawdzić i zrobić, to sprawdzenie jak ustawiona jest zapora. Nie wiem co odpowiada za to w Zorinie, ale jest chociażby taki Gufw, który jest nakładką graficzną(GUI) dla Ufw. No i rzecz oczywista jakieś dodatki do przeglądarek.

Co do reszty podpunktów z pierwszego postu:
1. Z tego co wiem popularny program do punktów przywracania to właśnie Timeshift. Chociaż sam nie miałem z nim styczności.
2. Może być, ale będzie przenosić Ciebie do katalogu domowego "/home", chyba że jest opcja w danym menadżer plików do zmiany lokalizacji po uruchomieniu w opcjach.
3. Wine --> Chyba istnieje coś takiego jak wine-config ( albo coś podobnego), gdzie można zmienić z xp na inny, ale nie wiem czy coś to da.
4. Flash nie używam od dłuuugiego czasu, ale dopóki jeszcze chyba można to Chrome.
5. Steam --> Jak masz jakieś tytuły, które mają natywne wersje to czemu nie. Istnieje jeszcze tzw Proton w nim, który może spróbować dany tytuł jakoś odpalić. Istnieje strona (Proton Steam) , gdzie można zobaczyć co działa. ( podobno nie zawsze zgodne z rzeczywistością)
(6,7) --> Problemy z tymi dwoma punktami mogą być ze sobą powiązane. Bowiem sam Gnome nie obsługuję standardowo ikon na pasku(programów) czy pulpicie. Ale dzięki rozszerzeniom ten problem znika, więc kwestia jest tylko tego, aby poszukać programu "rozszerzenia" lub gnome-tweaks. Ostatecznie poszukać tych programów w repozytorium Zorina, jeśli nie ma w systemie.
8. Manager zadań w Gnome to jest bodajże: gnome-system-monitor (jeśli to Gnome, chociaż można mieć różne) GUI nie konosolowy

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post25 lis 2020, 09:14

Ok, heros1303, dzisiaj zainstaluję nakładkę na systemową zaporę, w Zorin OS... Spróbuję zainstalować: Gufw. Oraz któryś z polecanych przez cosika_ktosika, soft do wyłączania zawieszonych procesów (htop). Co do Wine, to zrobiłam tak, że ono emuluje system Windows 10, ale nie mogę zainstalować DirectX: 11, bo jest jakiś błąd... Steam zainstalowałam, ale planuję, że kupię większy dysk dla Zorin OS i spróbuję Steam zainstalować na innej partycji, albo chociaż to zrobię z grami. Specjalnie utworzyłam nowe konto Steam, na systemie Zorin OS. Okazało się, że prawdopodobnie mam zainstalowany Adobe Flash Player, bo bez niego gry typu Catch Up nie działają. Obawiam się, że Wine próbuje aktualizować zainstalowane gry... W każdym razie tak przypuszczam... Mogę się mylić, ale z jednej gry zniknęły pewne opcje, dotyczące zmiany rozdzielczości- Chicken Invader. Na Zorin OS działa monitor systemu, czyli odpowiednik menadżera zadań. Więcej nie będę instalować clam.av na Zorin OS, chyba że w przyszłości przybędzie wirusów i nie będzie lżejszej alternatywy. Cieszę się, że wybrałam Zorin OS. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post25 lis 2020, 20:46

Jeśli chodzi o "złe" pliki na Linux, to kwestia rozbija się o to, że pewnie jakieś istnieją. Ale na tyle mało, że niewiele jest AV na linuksa. Poza Clam.av jest też eset na linux i chyba kiedyś widziałem Avast(stary layout ich strony), ale może to chodziło o serwery? Nie pamiętam. Może istnieją inne ?

Jeśli chodzi o zaporę to najpierw lepiej jest zobaczyć czy nie ma jakiegoś graficznego odpowiednika ten Zorin (jakieś ustawienia). Dodatkowo tak mi się przypomniało o istnieniu podobnego do sandboxie narzędzia na linux -> firejail.

Co do gier myślę, że lepiej używać starego konta. Może kiedyś więcej tytułów doczeka natywnych wersji :)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post26 lis 2020, 12:46

Na starym koncie, na Steam, mam wiele gier, tak dużo że nie mogę wszystkich zainstalować, bo by ubyło mi wiele miejsca na dysku 2 TB, na partycji D... Planuję kupić większy dysk twardy i przenieść tam Steam, oraz Origin, gry Epic i inne. Eset na Linux pewnie jest płatny? Okazało się, że był już zainstalowany Guwf, na Zorin OS i po prostu wystarczyło włączyć zaporę. Co do konfiguracji, na razie pozostawiłam domyślne ustawienia. Aha, mam tylko 2 GB RAM, ze względu na to, że więcej nie potrzebował 32-bitowy Windows XP (procesor 64-bitowy wspiera 32-bitowy XP). Aha, czy na Linux można zainstalować Steam na drugiej partycji, czy to raczej nie jest możliwe? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post26 lis 2020, 20:45

Steam --> Pewnie się da zainstalować w innym miejscu jakoś. Ale steam na Win ma opcję zmiany lokalizacji zainstalowanego tytułu, więc może istnieję również w Linux. (dawno nie uruchamiałem steama na Linux).

Antywirusy - Chyba tylko płatne(eset), ale nie wiem czy warto.

Ram --> 2gb? To ile zostaję tuż po uruchomieniu? Jeśli to na pewno Gnome w tym Zorin to ponad sam 1gb bierze a są lżejsze środowiska graficzne.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post27 lis 2020, 10:12

Zorin OS ma małe wymagania systemowe, zwłaszcza jeżeli chodzi o RAM.

Kod: Zaznacz cały

Zorin OS Ultimate, Education, and Core
CPU 1 GHz Dual Core – Intel/AMD 64-bit processor
RAM 2 GB
Storage 10 GB (Core & Education) or 20 GB (Ultimate)
Display 800 × 600 resolution


Jeszcze mniej wymaga Zorin OS Lite... Używam Zorin OS Core. Wszystko śmigało, do czasu aż zainstalowałam clam.av. Jak go odinstalowałam, to Zorin OS odżył. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post27 lis 2020, 20:39

Z tego co widzę Zorin Lite ma mniejsze wymagania, bo używa chyba lżejszego środowiska graficznego (chyba Xfce). Ale jak obecnie nie sprawia kłopotu, i jest płynnie bez zacięć, to nie ma co kombinować.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post30 lis 2020, 17:58

Tak, Zorin OS Lite ma mniejsze wymagania, ale Zorin OS Core dobrze u mnie działa. :) Wyprawiałam takie rzeczy z tym systemem, przy użyciu terminala, że dobrze że go nie położyłam. :oops: Aha, próbowałam zainstalować soft do wyświetlania pokazów slajdów na Zorin OS, trafiłam na soft o nazwie crebs, ale nie udało się go zainstalować... Ponoć za mocno nie obciążał systemu... Link:

Kod: Zaznacz cały

http://www.ubucentrum.net/2010/06/pokaz-slajdow-jako-to-pulpitu-jeszcze.html
. Może przetestuję któryś z opisanych tu programów:

Kod: Zaznacz cały

https://fikiri.net/5-najlepszych-zmieniaczy-tapet-dla-systemu-linux/
... Na XP zainstalowałam soft służący do zmieniania tapet i on nie daje mu się za bardzo we znaki... Jednak soft na Linux może być za bardzo obciążający system... Jaki soft do zmieniania tapet na pulpicie Linux byście mi polecili, czy raczej go sobie darować? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post01 gru 2020, 20:45

Niektóre środowiska graficzne mają tę funkcję wbudowaną.

Niestety, ale wygląda na to, że Gnome nie posiada tejże funkcji. Jednakże jak wspomniałem wcześniej aby zlokalizować program zwany rozszerzenia/ gnome-tweaks coś w ten deseń. Gdzie można zarządzać dodatkami/wtyczkami w Gnome 3.
Jeśli chodzi skąd wziąć więcej wtyczek być może z tą funkcją? Są dwie możliwości:
1. Repozytoria ( na przykład Debian te wtyczki ma w stylu "gnome-shell-extension-xxxxxx", gdzie x - to nazwa danej wtyczki.
2. Strona Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników (najlepiej w Firefox) - przed użyciem trzeba zainstalować wtyczkę do przeglądarki o czym informuję tabelka na górze. Potem szukamy -( najlepiej w wersji takiej jakiej mamy środowisko Gnome), chociaż te starsze również mogą chodzić i klikamy instaluj i powinno się znaleźć już w środowisku i w tych aplikacjach rozszerzenia/ gnome-tweaks, gdzie właśnie można zmieniać opcję we wtyczkach.

Można też oczywiście szukać programów, ale nie znam takich raczej... Na jakieś stronie znalazłem, ze posiada taką funkcję shotwell (przeglądarka zdjęć, ale nie wiem czy na pewno).

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post04 gru 2020, 12:48

heros1303, na razie te repozytoria wydają mi się zbyt skomplikowane... Czyli w Firefox wystarczy wejść na tą stronę:

Kod: Zaznacz cały

https://extensions.gnome.org/
, gdzie wpierw należy w Firefox zainstalować wtyczkę... Na razie może przetestuję któryś z programów do zmieniania tapet. Shotwell chyba tylko na bieżąco wyświetla pokazy slajdów, nie robi tego na pulpicie w sposób automatyczny, albo coś robiłam nie tak. :mrgreen: Polubiłam Zorin OS. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post04 gru 2020, 20:44

Repozytoria - Podobnie jak sklep w android czy chociażby sklep Win, skąd bierze system oprogramowanie czy aktualizację do nich. Jeśli Zorin OS oparty jest o Ubuntu to na pewno znane są takie komendy w konsoli jak apt, apitude ( search, update czy install itp ), które używają repozytoriów do pobrania danej rzeczy. Jednak środowiska graficzne takie jak Gnome 3, może używać jeszcze graficznych narzędzi jak gnome-software na przykład.

Wtyczki - Tak. W tabelce jest informacja o tym aby ją pobrać. Potem już wystarczy poszukać jakieś wtyczki i kliknąć (dobrać odpowiednią wersje wtyczki do wersji środowiska) . To wszystko.

Slajdy tapet --> Można spróbować jeszcze variety.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości