komputer nie chce zbootować płyty

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
komar234

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 lis 2009, 22:03

komputer nie chce zbootować płyty

Post11 lis 2009, 22:49

Witam wszystkich, mam nastepujacy problem, ktory zdazył mi sie pierwszy raz i po ktorym rozłazyłem rece :/ Otoż wczoraj postawiłem system i po uruchomieniu, komputer odmowil posluszenstwa.
Po paru probach zbootowania kompa z CD, komputer wogole nie widzi napedu. Juz probowalem chyba wszystkich mozliwych opcji i w biosie i zmiane tasm i wypinania baterii z plyty głownej i wymiana napedu i bog wie co jeszcze. Wszystko wyglada tak: komp daje jeden dzwiek jak zawsze wydawal, zaraz po uruchomieniu, po chwili laduje sie POST screen. a po Post screenie koniec, wyskakuje ekran typu TWOJ KOMPUTER ZOSTAL WYLACZONY NIE WLASCIWIE, MOGLO TO BYC SPOWODOWANE PRZERWA W DOSTAWIE PRADU BLA BLA BLA... WYBIERZ OPCJE URUCHOMIENIA SYSTEMU. A. TRYB AWARYJNY B. OSTATNIE DOBRE ZAPAMIETANE URUCHAMIANIE. C. URUCHOM SYSTEM. Probowalem wszytskiego i tak moge w kolko, non stop ta sama wiadomosc. Ludzie pomozcie o co chodzi PROSZE !!!! Dziekuje wszystkim za sensowne odpowiedzi. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 lis 2009, 22:55 przez koleś git, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: korekta tytułu

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

SYSTEM STOP SYSTEM STOP SYSTEM STOP !!!!!!

Post11 lis 2009, 22:52

komar234 pisze:Po paru probach zbootowania kompa z CD, komputer wogole nie widzi napedu.

To najprawdopodobniej błędne ustawienie kolejności bootowania w BIOS-ie.
Przeczytaj artykuł -> Ustawienie kolejności bootowania w BIOS-ie, zmiana i wybór urządzenia bootującego.

Możliwe jest również błędne podłączenie napędu do płyty głównej, ewentualnie błędne ustawienie zworki w napędzie.
W jaki sposób masz podłączony napęd do płyty głównej ? To napęd na taśmie IDE ATA ? Czy na tej samej taśmie masz podłączone jeszcze jakieś urządzenie ?

komar234

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 lis 2009, 22:03

Re: komputer nie chce zbootować płyty

Post11 lis 2009, 23:00

Kolejnosc w ustawieniach w biosie jest ok tak jak nalezy, na 1 tasmie mam wpiete dwa napedy, jeden jest na master, drugi na slave a HDD jest wpiety oddzielnie i na tasmie nic wiecej nie jest podpiete do niego. Hdd jest tez master, gdyz posiadam tylko jeden dysk. dusk wpiety na IDE1 a napedy na IDE2. HELP HELP. Thank you for any advice !!

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

komputer nie chce zbootować płyty

Post11 lis 2009, 23:03

Ale żaden z napędów nie jest wykrywany na ekranie POST ? W BIOS-ie też nie są widoczne ?
Być może wypięła się taśma z płyty głównej. Może stosujesz jakiś adapter / rozgałęźnik zasilania i on się rozłączył ?
Kontrolki w napędach dają znak życia ?
Czy napęd MASTER podłączony masz do ostatniej wtyczki taśmy, a SLAVE do środkowej ? Takie jest prawidłowe podłączenie.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Re: komputer nie chce zbootować płyty

Post11 lis 2009, 23:10

Tak jak pisze p/w @seba86mu a oprócz tego w razie dalszych problemów polecam
nLite ;)
Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003.
Poradnik : Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

komar234

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 lis 2009, 22:03

komputer nie chce zbootować płyty

Post11 lis 2009, 23:15

Ok dziekuje za szybkie info, ale niestety juz koniec na dzisiaj prob, wlasnie przed chwila tasma rozpadla mi sie w rekach takze , jutro wyskocze i kupie nowa. Apropo napedow to sa wykrywane normalnie widoczne na ekranie POSTw biosie tez je widac :( kontrolki sie pala wszystko chodzi a sys. ani rusz. Zmienilem podlaczenie wedle Twoich wskazan tak jak piszesz z napedami, ale tak jak mowie nic juz dzis nie powalcze bo tasma poszla. Dziekuje za odpowiedz. Jutro dalej sie bede meczyl to pewnie cos skrobne na forum. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

komputer nie chce zbootować płyty

Post11 lis 2009, 23:22

komar234 pisze:Po paru probach zbootowania kompa z CD

Skoro napisałeś, że napędy są wykrywane i dają oznaki życia, więc można wnioskować, że płyta z systemem, z której próbowałeś bootować nie jest bootowalna. Spróbuj jeszcze jutro z takim podłączeniem, jak napisałem wyżej.

Gdy już odpalisz instalator systemu, to pominiesz pierwszy ekran wyboru, gdzie zostaniesz zapytany o uruchomienie konsoli odzyskiwania systemu i w kolejnym ekranie wybierzesz naprawę bieżącej instalacji systemu Windows (klawisz D), oczywiście bez formatowania partycji systemowej.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości