Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
Arcadio Morello

Użytkownik
Posty: 702
Rejestracja: 25 sty 2012, 00:52

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post01 paź 2013, 09:05

Witam.
Posiadam dwa systemy operacyjne WINDOWS 98SE (na partycji C) i WINDOWS XP PROFESSIONAL (na partycji D).
Chciałbym usunąć WINDOWS 98SE. Proszę o pomoc jak mam to zrobić.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bajbus

Ekspert
Posty: 632
Rejestracja: 22 kwie 2012, 12:10
Lokalizacja: Działdowo

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post01 paź 2013, 13:49

Przy uruchamianiu komputera masz na pewno do wyboru który system chcesz uruchomić uruchom xp a tą partycje C sformatuj PPM na partycje na której jest 98 i formatuj
Hotfix
Pozdrawiam,
Obrazek :)

Awatar użytkownika
Arcadio Morello

Użytkownik
Posty: 702
Rejestracja: 25 sty 2012, 00:52

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post01 paź 2013, 15:58

bajbus pisze:Przy uruchamianiu komputera masz na pewno do wyboru który system chcesz uruchomić uruchom xp a tą partycje C sformatuj PPM na partycje na której jest 98 i formatuj

Witam.
Problem w tym, że wyświetla mi się komunikat, że nie da się sformatować partycji C.
Partycja C (system plików FAT32) jest jako podstawowa (tzw. rozruchowa), a partycja D (system plików NTFS) jest jako logiczna.

Awatar użytkownika
leon1956

Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:47
Lokalizacja: Stamtąd

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post01 paź 2013, 19:51

Witam . Spróbuj zrobić tak : Kliknij kolejno w Start oraz Uruchom. W oknie, które pojawi się wpisz komendę msconfig.
Pojawi się okno - konfiguracja systemu . W zakładce Rozruch będziesz miał wyświetlone systemy . Ustaw Win XP jako domyślny a ten drugi usuń > zastosuj . Wtedy chyba będziesz mógł usunąć lub sformatować partycję C z Win 98.
Złośliwość jest podstawą wszelkiej znajomości i przyjaźni z osobnikami rodzaju ludzkiego . Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą .

Awatar użytkownika
Arcadio Morello

Użytkownik
Posty: 702
Rejestracja: 25 sty 2012, 00:52

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post01 paź 2013, 23:04

Witam.
Tylko ja nie mam takie zakładki Rozruch:
Obrazek

Awatar użytkownika
leon1956

Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:47
Lokalizacja: Stamtąd

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post02 paź 2013, 09:33

W różnych systemach jest trochę inaczej .Nie pamiętam już jak to jest w XP . U ciebie zobacz w zakładce : System.INI lub w dwóch następnych .
Złośliwość jest podstawą wszelkiej znajomości i przyjaźni z osobnikami rodzaju ludzkiego . Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą .

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post02 paź 2013, 19:20

Zakładka --> BOOT.INI
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
Arcadio Morello

Użytkownik
Posty: 702
Rejestracja: 25 sty 2012, 00:52

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post03 paź 2013, 00:18

Zakłada BOOT.INI:
Obrazek
Nie mam w zakładce WINDOWSa 98SE
Klikając PPM na partycję C (na której jest WIN 98SE) pojawia się komunikat: "System Windows nie był wstanie dokończyć formatowania"

Proszę o pomoc

Awatar użytkownika
leon1956

Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:47
Lokalizacja: Stamtąd

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post03 paź 2013, 14:55

To jeszcze pytanie . Jak startuje system , który windows ? . Czy jest ekran wyboru systemu ? . Możesz użyć programu EasyBCD 2.2 , może on "zobaczy" win 98 . Możesz również spróbować usunąć , formatować tę partycję za pomocą któregoś z programów do zarządzania partycjami np.Paragon Partition Manager Personal 11
Złośliwość jest podstawą wszelkiej znajomości i przyjaźni z osobnikami rodzaju ludzkiego . Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą .

Awatar użytkownika
Arcadio Morello

Użytkownik
Posty: 702
Rejestracja: 25 sty 2012, 00:52

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post03 paź 2013, 19:32

Po uruchomieniu komputera pojawiało się okno wyboru:
WINDOWS 98SE
lub
WINDOWS XP PROFESSIONAL.
Teraz tego już nie ma. Miałem jakieś problemy z komputerem, które były poruszane na tym forum.
Obecnie przy włączeniu komputera włącza się WINDOWS XP PRO.
Partycja C jest jako rozruchowa. Po formacie partycji C nie będzie problemu z WIN XP PRO?
Obrazek

-- 03 paź 2013, 19:32 --

leon1956 pisze:To jeszcze pytanie . Jak startuje system , który windows ? . Czy jest ekran wyboru systemu ? . Możesz użyć programu EasyBCD 2.2 , może on "zobaczy" win 98 . Możesz również spróbować usunąć , formatować tę partycję za pomocą któregoś z programów do zarządzania partycjami np.Paragon Partition Manager Personal 11

Ten program nie działa pod WINDOWS XP :?

Awatar użytkownika
leon1956

Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:47
Lokalizacja: Stamtąd

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post03 paź 2013, 22:04

Faktycznie EasyBCD nie działa na XP , zapomniałem . Spróbuj z programem Paragon . Nie powinno być problemów . Formatowanie pod Windows wykrywa że partycja C jest jako rozruchowa bo tam jest Win 98 i dlatego nie chce sformatować ale tobie system startuje z innej partycji na której jest Win Xp .
Złośliwość jest podstawą wszelkiej znajomości i przyjaźni z osobnikami rodzaju ludzkiego . Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą .

Awatar użytkownika
Arcadio Morello

Użytkownik
Posty: 702
Rejestracja: 25 sty 2012, 00:52

Systemy WIN 98SE i WIN XP na jednym dysku - Problem

Post22 gru 2016, 22:15

Czyli do sformatowania partycji C powinienem użyć tego programu -> Paragon Partition Manager Personal 11?
Obejdzie się bez żadnych konsekwencji? :think:

-- 20 paź 2013, 15:18 --

Tak czy nie? :think:

-- 22 gru 2016, 23:15 --

Witam.
Nie chcę zakładać nowego, więc wracam do swojego starego tematu.
Czy programem Acronis Disk Director Home 11 sformatuje partycję C na której jest WIN98SE?
Obecnie Windows XP jest głównym systemem i podczas startu nie mam wyboru systemu.
Z tego co zauważyłem ten program posiada funkcję zmieniania litery partycji.
Czy w przypadku zmiany litery partycji z D (na której jest WIN XP) na C obejdzie się bez konsekwencji? System będzie działał prawidłowo?

Pozdrawiam



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości