Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post01 wrz 2021, 14:32

Udało mi się zainstalować Unity Tweak Tool, w systemie Zorin OS, początkowo informowało o braku jakichś bibliotek i nie mogłam go uruchomić, potem poszukałam informacji w Google i doinstalowałam to, co trzeba i ów soft dał się uruchomić. Skrót do niego nie jest dostępny w Menu Start, można go uruchomić poprzez sklep (Oprogramowanie), albo za pomocą komendy w terminalu. Jest sporo opcji, np. zmiana ikon, motywów, jednak nie wiem jak bezpiecznie użyć owego programu. Chyba łatwo jest przywrócić domyślne ustawienia, jednak na razie boję się go użyć, bez zasięgnięcia Waszej porady. Ów soft został polecony w przynajmniej jednym artykule. Proszę o rady, jak bezpiecznie go użyć. :)

Edit:

Ów soft umożliwia dostęp do wielu opcji, porozrzucanych w systemie. Nie wiem skąd on ma ikony, które można użyć, bo Zorin OS domyślnie oferuje z dwa typy ikon: Hicolor, oraz duży kontrast. Są również dostępne inne kursory. Nie wiem czy legalne jest ich użycie. :mrgreen:

Jeśli chodzi o motywy, to myślałam że można je pobrać z poziomu owego softu... Myliłam się... Motywy chyba można pobrać z neta i chyba można je wczytać za pomocą Unity Tweak Tool. :think:

Zależało mi na tym, aby pobrać zieloną tapetę z Zorin OS 15... Znalazłam nawet stary temat, z Zorin OS, jak dodać motyw do tego systemu. Tam umieścili moją ulubioną tapetę. Nie można jej jednak pobrać. Ów motyw to: Midnight-GnomeShell-Blue. Chyba ów motyw można pobrać, ale nie wiem jak...

Oto link:

Kod: Zaznacz cały

https://zoringroup.com/forum/6/14471/


------Połączono posty------

Edit 2:

1) Problem z Unity polegał na tym, że brakowało plików Lenses, czy jakoś tak, tu napisali jak to naprawić:

Kod: Zaznacz cały

Make sure you have those packages installed:

unity-lens-applications
unity-lens-files

Make sure you have those two files in /usr/share/unity/lenses:

applications.lens
files.lens

If it still doesn't work, try to reinstall the two packages:

sudo apt-get purge unity-lens-applications unity-lens-files
sudo apt-get install unity-lens-applications unity-lens-files


Źródło:

Kod: Zaznacz cały

https://askubuntu.com/questions/43096/unity-lenses-missing-files-folders-applications


2) Problem z dash:

Kod: Zaznacz cały

https://askubuntu.com/questions/758601/i-installed-unity-tweak-tool-but-cant-find-it-in-dash


Powinno pojawić się po restarcie, albo użyć komendy w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

unity-tweak-tool
.

3. Temat gdzie min. polecili Unity (Ubuntu) Tweak Tool, oraz inne rzeczy, w tym nie polecany przeze mnie clamav, bo mocno obciążał komputer. Link:

Kod: Zaznacz cały

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/co-warto-zrobic-po-zainstalowaniu-ubuntu.html
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post02 wrz 2021, 18:43

Na stronie benchmarku piszę, że owy program służy do konfiguracji środowiska graficznego Unity, które zostało porzucone(tworzone przez twórców ubuntu) jakiś czas temu(artykuł z 2017r) . Na benchmark jest także artykuł dotyczący owego przejścia dystrybucji Ubuntu z środowiska graf. Unity do Gnome.

Natomiast środowisko GNOME, które używa (chyba) Zorin OS, posiada coś takiego jak Gnome-Tweaks. Myślę, że kwestia jest po prostu nazwy pakietu. Znów ponownie synaptic zobaczyć. Najlepiej wybrać szukaj ( lupa taka) i tam wybrać "nazwa i opis" i wpisać po prostu gnome tweaks bez myślnika. O czym napisałem w tamtym poście.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post03 wrz 2021, 10:22

Ok, zainstalowałam Gnome Tweak Tool i zmieniłam sobie ikony oraz kursor na inne. Ów soft był dostępny w sklepie (Oprogramowanie). Zastanowiła mnie opcja dotycząca jakiejś powłoki i jej braku... Program Unity Tweak Tool jest trochę bardziej intuicyjny, ładniejszy wizualnie, oferuje min. opcję przywrócenia domyślnych ustawień i dzięki niemu można zmienić motyw systemowy, jak się go pobierze. Nie wiem skąd można pobrać motywy na system Linux. :mrgreen:

heros1303, czy mógłbyś polecić mi jakąś stronę z motywami na Linux?
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post03 wrz 2021, 17:58

Dla środowiska graf. Gnome istnieje strona m.in gnome-look (jeśli dobrze się poszuka to nawet na deviantart się znajdą motywy czy coś. Ale prościej na gnome-look).

Ważne: Na owej stronie trzeba wybrać najpierw z lewej strony gnome shell themes. Jeśli chodzi o tematy dla Gnome. Natomiast dla ikon czy kursorów chyba wiadomo po nazwach :) i ważne jest upewnienie się jaką wersję Gnome mamy w systemie czyli informacje o systemie w ustawieniach na przykład i pobranie motywu zgodnego z obecną posiadaną wersją Gnome. Ikon czy kursorów to nie dotyczy.

Po pobraniu motywu trzeba upewnić się, czy istnieje wewnątrz folderu z motywem katalog gnome-shell. Jeśli istnieje to kopiujemy cały folder z owym motywem, gdzie znajduję się między innymi owy katalog gnome-shell, albo może nawet samo shell.... i kopiujemy do ukrytego folder w katalogu użytkownika ".themes"( kropka themes)(ma być tak, ze po wejściu do folderu o nazwie .themes na przykład pojawi się jeden folder i po wejściu do niego widać owe gnome-shell i inne potrzebne dla danego tematu rzeczy. Podobnie ikonki, jeśli jakieś się spodobają z owej strony wystarczy skopiować do ukrytego folderu. Tym razem jednak mający nazwę ".icons". Oczywiście przy kursorach(też z tej strony), jeśli jakieś wpadną w oko. trzeba skopiować je do .cursors.

Aby pokazać ukryte foldery wystarczy użyć dwóch klawiszy naraz ctrl + h

Jeśli takowych folderów nie ma, wówczas trzeba je samemu utworzyć. Pamiętając o kropce na początku. Na przykład .themes (kropka themes) .

Po skopiowaniu można sprawdzić czy nowe ikony/temat graficzne pojawią się w dostrajanie(gnome-tweaks) . Jeśli nie to można jeszcze wylogować się i ponownie zalogować tudzież zrestartować komputer. Ale w większości przypadków powinno być od razu.

Natomiast jeśli chodzi o brak możliwości użycia powłoki, trzeba włączyć rozszerzenie o nazwie user-theme czy jakoś tak. Ponownie musi być raczej w repozytorium. Najlepiej użyć synaptica i wyszukać wszystko co ma w nazwie gnome-shell i zwrócenie uwagi na pakiety mające związek z rozszerzeniami (extensions) . Jeśli nie ma niczego z nazwą "User theme", to trzeba po instalować i powinno być w czymś. Może w opisie nawet jakiegoś pakietu będzie o tym wzmianka, że ma to w sobie.

Po zmianie powłoki na wybrany motyw, najlepiej jest wylogować się i ponownie zalogować. Jeśli rozszerzenia mamy włączone a nie możemy zmienić powłoki to spróbować przelogować się.

Ważne: Przy ikonach warto sprawdzić przed użyciem ile one zajmują. Jeśli mają więcej niż 10mb to jest w miarę ok, jeśli natomiast jest ich więcej niż 10 na przykład 20+ mb i więcej to tym bardziej. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ można znaleźć ikony mające poniżej 10 mb, jednakże mają wybrakowane ikony i może się zdarzyć, że coś używa zastępczych ikon, co w konsekwencji prowadzi do niespójności ikon.

:::Niestety, ale w przypadku gnome trzeba tak się z tym bawić, albo o czymś nie wiem. Jednakże istnieje takie środowisko lekkie pod względem użycia sprzętu jak Xfce4 w którym instalacja tematów i chyba ikon sprowadza się do przeniesienia spakowanego pliku z motywem do listy motywów, albo wciśniecie przycisku zainstaluj(albo podobnie) i wybranie owego archiwum z motywem czy ikonami, jeśli dobrze pamiętam.:::

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post04 wrz 2021, 20:49

Ok, musiałam ręcznie utworzyć folder .themes, jednak pierwszy pobrany motyw był jakiś felerny, bo źle się wyświetlało menu kontekstowe, więc prawie zniechęciłam się do strony gnome-look. Zainstalowałam nawet Xfce4, ale nie przypadło mi do gustu, bo przed użyciem ikon ostrzegało że nie ma kopii zapasowej ikon systemowych. Potem poszłam na łatwiznę i zainstalowałam rozszerzenie ze strony gnome-look, które ,,instaluje" motywy, czyli rozpakowuje je do właściwego folderu, dzięki czemu nie muszę ponownie uruchamiać kompa, by nowe motywy były widoczne. Gnome Tweak Tool okazał się być przydatny. Szkoda że nie zawsze do motywów jest dołączona tapeta. heros1303, dzięki, że poleciłeś mi taką fajną stronę z motywami na Linux. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post04 wrz 2021, 21:13

Hmm... trochę dziwne to z tym ostrzeżeniem. Nie kojarzę czegoś takiego. Jedynie czasami może pojawiać się taki wykrzyknik po prawej, ale po najechaniu na niego piszę co trzeba zrobić, więc.... :D

Tak jak mówiłem wcześniej trzeba dobierać tematy/motywy pod wersję Gnome inaczej mogą się dziać dziwne rzeczy z wyglądem(dotyczy wszystkich środowisk graficznych). Przy okazji też trzeba wiedzieć, że choć w przypadku ikon trzeba patrzeć też czy mają wersje dla ciemnych motywów. Różnie z tym bywa. Możliwe że po prostu trafił się jakiś felerny motyw. Warto patrzeć na oceny :)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post05 wrz 2021, 11:31

Ok, będę patrzyła na oceny, jak będę wybierać motyw, który chcę pobrać. Ogólnie jestem zadowolona z tych motywów, które pobrałam, z wyjątkiem pierwszego. Aha, nie wiem jaka jest tam zainstalowana wersja GNOME. Jak to sprawdzić? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post05 wrz 2021, 20:17

Albo w synaptic sprawdzić jaką wersję ma pakiet gnome-shell? Chociaż lepiej chyba uruchomić ustawienia, które mają po lewej stronie menu, które powinno mieć, gdzieś na dole opcję nazwaną Informacje albo informacje o systemie czy po prostu informacje systemowe.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Unity Tweak Tool-jak bezpiecznie użyć na Linux?

Post05 wrz 2021, 23:47

Ok, doinstalowałam z dwa programy wyświetlające informacje o systemie, w tym jeden bardziej szczegółowy... Jutro go uruchomię i sprawdzę jaką wersję ma pakiet gnome-shell.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości