Windows 7 x64 - zainstalowane 8GB pamięci RAM, widzi 3,98GB.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
paprykarz

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 gru 2015, 18:57

Windows 7 x64 - zainstalowane 8GB pamięci RAM, widzi 3,98GB.

Post12 gru 2015, 18:58

Witam,

zacznę może od tego, że posiadam płytę główną Gigabyte GA-H61M-DS2 rev. 1.0 i w dniu dzisiejszym wymieniałem procesor z Intel Pentium Dual Core G620 na Intel Core i3 3240, przez co byłem zmuszony dokonać aktualizacji BIOSu. Zrobiłem to z poziomu systemu Windows za pomocą programu @BIOS, wszystko odbyło się szybko i bardzo sprawnie, po kilku minutach procesor już normalnie w komputerze działał. Dodam, że aktualizacja BIOSu odbywała się na zintegrowanej karcie graficznej, jako zewnętrzną posiadam Gigabyte HD6850 pod którą podpiąłem się nieco później. Jakąś godzinę temu sprawdzając rutynowo parametry komputera w menu Komputer -> Właściwości zauważyłem dziwną rzecz, tj. informacja o zainstalowanej pamięci w wysokości 8GB, przy czym dostępne jest tylko 3,98GB. Niemal od razu sprawdziłem każdą kość z osobna na różnych slotach i obydwie są sprawne, jednak po pozostawieniu w komputerze jednej kości 4GB ukazuje się już informacja o dostępności 1,98GB, także coś w systemie musi pożerać te 3GB (w załącznikach przesyłam screeny z CPU-Z potwierdzające wykrywalność pamięci). Oprócz znanej metody na podmianę i sprawdzenie pojedynczych kości na różnych slotach znalazłem też metodę dotyczącą zmian w zakładce "Rozruch" w msconfig, ale uprzedzam ewentualne porady - jest ona dla mnie bezskuteczna. Bardzo proszę Was o pomoc w rozwiązaniu problemu i konkretne odpowiedzi, wniosek jest jeden: coś zajmuje w systemie 3GB i chciałbym, abyście pomogli mi to zidentyfikować i wrócić do poprzedniego stanu rzeczy - normalnej ilości pamięci dostępnej.

CPU-Z 1: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
CPU-Z 2: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
CPU-Z 3: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Przesyłam jeszcze screen z monitora zasobów - ewidentnie widać, że pamięć jest zarezerwowana dla jakiegoś sprzętu, ale za Chiny Ludowe nie mam pojęcia dla jakiego, nigdy nie miałem takiej sytuacji.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Pogrzebałem również w BIOSie, może jeszcze to zdjęcie w czymś pomoże?
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zmieniony 12 gru 2015, 19:16 przez paprykarz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Windows 7 x64 - zainstalowane 8GB pamięci RAM, widzi tylko

Post12 gru 2015, 19:09

paprykarz pisze:e aktualizacja BIOSu odbywała się na zintegrowanej karcie graficznej

Wyłączyłeś ją potem w biosie? może to jej pamięc coś miesza.

paprykarz

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 gru 2015, 18:57

Windows 7 x64 - zainstalowane 8GB pamięci RAM, widzi tylko

Post12 gru 2015, 19:15

Co do wyłączenia jej w BIOS'ie - znalazłem tam już wcześniej opcję, żeby karta graficzna "onboard", czyli najprawdopodobniej chodzi o zintegrowane GPU włączała się tylko w przypadku niedostępności tej na PCI-E i tak też opcja ta była ustawiona. Nie wiem już za bardzo jak się za to zabrać, teraz np. oglądam dxdiag i w pamięci ewidentnie widnieje liczba 8192MB.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości