Windows XP i drugi Service Pack 3?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post07 sie 2020, 18:07

Niedawno przeglądałam wykaz usługi Windows Update, dla systemu Windows XP i okazało się, że przegapiłam z kilkanaście aktualizacji, których ów system po prostu nie zobaczył, mimo że włączona jest usługa Windows Update. Wiem, że mogę ją wyłączyć, na razie pozostaje aktywna. Na stronie z aktualizacjami Windows XP jest drugi Service Pack 3, opublikowany 30 maja 2017 roku i ważący 310, 4 MB. Cóż to jest? Czy owa aktualizacja aktualizuje pierwotny Service Pack 3, czy jest jego lepszą wersją? Czy wystarczy stary Service Pack 3? I czy znacie jakiś trick aby mój system Windows XP jednak widział wszystkie aktualizacje, a nie że muszę je instalować ręcznie, co jakiś czas zaglądając na stronę z wykazem usługi Windows Update? Aha, nie mogę zmienić czasu sprawdzania aktualizacji w moim 32-bitowym Windows XP... Już kiedyś zmieniałam godzinę, ale potem wracała ta poprzednia, chyba trzecia nad ranem, czy coś koło tego...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post09 sie 2020, 01:03

Dziwi się Dziwisz, dlaczego podałaś mniejszy rozmiar SP3 310.4MB. Oryginał miał 310.76MB. Wychodzi na to, że coś usunęli. Ja bym ukrył to i następne, skoro i tak masz zainstalowany SP3. na pewno wszystkie potrzebne aktualizacje masz, tylko te kilkanaście też do ukrycia, to pokłosie wannacry i kolejnych zabezpieczeń. Prawdopodobnie XP idzie na przemiał i jest do zepsucia.
Takie jest moje zdanie.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post09 sie 2020, 11:23

Ok, Gedo, mój Windows XP nie widzi już żadnych aktualizacji, jedną z nich ukryłam, bo nie sposób jej było zainstalować. Gdzieś czytałam, że są wydawane po cichu aktualizacje Windows XP, jednak mój system ich nie pobierał. Czyli nie przejmować się tym, że mój XP nie instaluje na bieżąco aktualizacji? Na razie dobrze działa, mogę grać w stare gry, których nie da się uruchomić na Windows 10, np. jezzball, PipeMania, CatchUp, itp. Mam nadzieję, że nie wydadzą kolejnej aktualizacji, która popsuje ów leciwy system. Dobrze jest czasem przestać się martwić tym, co może popsuć kolejna aktualizacja nowszego systemu... XP zachowałam raczej z sentymentu...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post09 sie 2020, 15:54

Jak chcesz zachować jeszcze z 5 lat ten komputer z systemem XP, to nic nie zmieniaj. Ja na dysku google trzymam wszelkie oprogramowanie dla XP od directxa, sp, lavfilters xp, playery - no wsio. Z internetu znikają już programy dla win 7. Dzisiaj w trybie zgodności uruchomiłem cleanmgrplus - jest już od windows 8 do 10. No i poleci kopia na pcloud, bo trzeba zachować.
Nigdy nie byłem pewny polityki MS.
Pozdrawiam
Bogdan
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post09 sie 2020, 21:12

Ok, Gedo, w starszym komputerze wymieniłam wszystkie części, oprócz zasilacza, który jest na czarnej liście; zmieniłam nawet obudowę, więc on powinien mi służyć jeszcze wiele lat. Zgodnie z pierwotnych planem, miałam dokupić drugi dysk twardy, oraz licencję na Windows 10 Pro i go tam zainstalować. Jednak przeraziła mnie perspektywa aktualizowania trzech urządzeń z systemem Windows 10 i ewentualne problemy z tym związane. Niedawno myślałam aby kupić nowy dysk twardy, o większej pojemności i zainstalować tam tzw. Android na komputery. Nie wiem czy ów system aktualizuje się bezproblemowo, działa w nim sklep Google, itp. Musi być 32- bitowy, bo taki mam procesor. Nie chcę robić kolejnej modernizacji starszego kompa z XP. Gdyby istniała alternatywa, dla owego Androida na PC i była prosta w obsłudze, to może kiedyś zainstalowałabym tam coś innego, na drugim dysku twardym. Na razie komp z XP służy mi do rozrywki... I tak w zasadzie powinno już być... Aha, na XP mam zainstalowanego antywirusa Comodo, który pobiera aktualizacje definicji, ale nie można go już zaktualizować do nowszej wersji. Do tego min. ostatnia darmowa wersja Kerio Personal Firewall i wygrany przeze mnie AppGuard- bez aktualizacji. Kiedyś miałam tam darmową wersję Kaspersky, ale był zbyt czuły... Jednak wolę antywirusa firmy Comodo. Cieszę się że mój XP dobrze działa, mimo że nie mogę czasem na nim uruchomić gier, które ponoć są na ten system. Po prostu czasem wspierany jest system 64-bitowy... Albo czasem są jakieś błędy i gra nie działa. Raz zdarzyło się, że gra, która miała działać na Windows 10, w ogóle tam się nie uruchamiała, a działa na 32-bitowym XP. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post10 sie 2020, 09:56

Pomysł windows 10 jest trochę nie tego. Praca tego systemu zaczyna się od DDR3. Ale zacznijmy od płyty - jaki socket obsługuje i jakie procesory.
W Szczecinie jest sklep SCK i można wydłubać wiele komponentów, albo... wymienić na szczeniaka za 198 zł jeszcze a windowsem 10 - 4BG RAM DDR3 Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Sam kupiłem optiplexa 780, za podobne drobne z win 7 x64 - a z pc na którym był XP odzyskam parę części i wyrzucę resztę.Jeszcze mam do wyrzucenia laptop aspire 5734z z 2 GB RAM ddr3. Za chiny nie umiem znaleźć drugie 2GB kości do acera i za chiny nie umiem go rozebrać do wyczyszczenia. A z pół roku mało zawału nie dostałem. Naprawa byłaby droższa niż taki zalinkowany szczeniak. Ja chodzę o kulach i dwa lata już nie wyniosę starego sprawnego tv sony 20 cali - a na śmietnik przed blok. A ja jestem unikatem, który nie potrafi nic sprzedać.
Po operacji tętnic zakorkowanych zresztą rok temu - chodzę nawet do 4 godzin, ale o kulach. Pan Bóg dał chodzenie, ale pozostały przepukliny na dyskach kręgowych i wypukliny jakieś. Mamy teraz plagę i najbliższe półtora roku mam tylko pomarzyć.
Wcześniej, gdy żyła żona - oberwało mi się za propozycję dyskusji z Tobą. Na ulicę nie mogłem wyglądnąć, - tak była zazdrosna, ale była też najpiękniejszym skarbem mojego serca - pisała poezje, książki.
Dobra, kończę, bo w mojej samotności mam to i owo i nie wolno przecież zamęczać ludzi do tego życzliwych.
Pozdrawiam
Bogdan
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post10 sie 2020, 13:11

Ok, Gedo, pan z serwisu komputerowego, gdzie wymieniałam części w moim starym XP, powiedział mi, że on spełnia wymagania Windows 10, o ile kupię drugi dysk twardy i system. Podaję specyfikację mojego starszego kompa: płyta główna Asus P5QPL-AM, procesor: Core 2 Duo, 2 ,66 GHZ E8200; 2 GB RAM, chyba DDR3 (?), dysk twardy Toshiba 500 GB; potem sprawdzę na XP, czy podałam właściwe dane... Mam je zapisane na starej kartce, mogłam coś pomieszać. Gdybym się nie wycofała z moich zamysłów, to miałabym teraz trzy komputery z systemem Windows 10 Pro... Aha, używam zintegrowanej karty graficznej i czasami jak włączam jakaś grę, to wyświetla się jakiś komunikat, że jest nieobsługiwany tryb, ale gra działa. Czy warto kupić oddzielną kartę graficzną i prawdopodobnie nowy zasilacz- zgodnie z tym, co powiedział mi pan z serwisu komputerowego? I czy warto dołożyć trochę RAM, dla mojego systemu 32-bitowego?

Gedo, przykro mi, że masz problemy zdrowotne i doskwiera Ci samotność. Dobrze, że internet i różne fora mogą być oknem na świat. Nie daj się pewnemu wirusowi... Gdyby nie net, oraz Facebook, to nie miałabym kontaktu z żadnymi znajomymi. Dzięki WhatsApp mam kontakt z moją siostrą, która mieszka w Hiszpanii... Na szczęście w Szczecinie mam jeszcze Mamę, oraz jej znajome, więc nie jestem samotna. :) Mam jeszcze brata i jego rodzinę, którzy mieszkają w Warszawie, oraz ciocię Anię, która mieszka za granicą. Gedo, trzymaj się ciepło i utrzymuj kontakty z rodziną, oraz przyjaciółmi...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post10 sie 2020, 14:32

Ten wymieniony procesor ma zestaw instrukcji 64 bit Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Jest całkiem niezły. Jeśli płyta obsługuje więcej RAM, to można zainstalować tyle, ile limit dla płyty. Dla windowsa 32 bit, to będzie tylko trochę ponad 3GB. Pewnie będzie chodził windows 10 32 bit, ale już opcje firefoxa i odznaczyć wydajność, to śmignie tylko na 1 procesorze treści.
Na kartach graficznych nie znam się.

Co do samotności - a siedzę na FB i nawet mam prawnuka w Wrocławiu :D
Dziękuję za słowa otuchy.
Pozdrawiam
Bogdan
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post11 sie 2020, 11:42

Wracając do tematu: czyli nie ma sensu instalować nowej wersji Service Pack 3? Ona nic nowego nie wnosi i może coś popsuć? Czy ktoś z Was zainstalował nową wersję Service Pack 3, zamiast starej i co wówczas się stało?

Według menadżera urządzeń na XP, mój procesor jest 32-bitowy. Nie rozumiem o co chodzi z tym zestawem instrukcji 64-bitowej...

Jednak szkoda, że mój XP nie widzi wszystkich aktualizacji, ale sprawdzanie co jakiś czas wykazu usługi Windows update nie jest kłopotliwe... Naprawdę nie wiem, jak zmienić godzinę sprawdzania automatycznych aktualizacji... Zmieniałam godzinę na inną, a potem w ustawieniach wracała stara...

Obecnie centrum zabezpieczeń monitoruje mnie, jak antywirus Comodo jest nieaktualny. Jak pobiorę aktualizacje definicji, to owo powiadomienie znika. Kerio Personal Firewall jest wykluczone z monitorowania... Bo to ostatnia darmowa wersja tej zapory. Szkoda, że stała się płatna i dobrze że jest kompatybilna z Windows XP. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post11 sie 2020, 13:44

Masz procesor x64, który obsługuje 32bit.
Masz płytę główną, która obsługuje systemy x64 i RAM do 8GB. Tam jest klauzula ograniczenia RAM dla systemów 32 bit.
Co do windows 10 - nie ma sterowników. Nie znaczy to, ze nie pójdzie, ale nie wszystko będzie grało.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Już windows 10 x64 z 8 GB RAMu ma większe szanse płynnej pracy, niż windows 10 32 bit z 3GB RAMu, - za mało na przeglądarki i oprogramowanie i aplikacje. Już lepiej dołożyć 1GB RAMu i zostać przy XP. A z tym drugim SP3, to nieporozumienie i do błędów nie można dopuścić. W tym czasie może być tylko groźba nałożenia ograniczeń na ten system, zresztą fajny.
Pozdrawiam
Bogdan
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post12 sie 2020, 11:29

Ok, Gedo, wychodzi na to, że mam lepszy procesor niż myślałam, oraz płytę główną... Pan z serwisu mówił mi, że Windows 10 32-bitowy będzie dobrze u mnie działać... Ewentualnie, można rozwiązać problemy ze sterownikami? Na razie pozostanę przy Windows XP, 32-bitowym. Ponoć Microsoft nie sprzedaje już systemów 32-bitowych, na komputery z takimi procesorami, począwszy od tzw, majowej aktualizacji. Czy to prawda? :mrgreen:

Aha, mam tylko 2 GB RAM... W komputerze z Windows XP...

Szkoda Gedo, że nie znasz się na kartach graficznych... Ta zintegrowana daje radę... Aha, mam stary monitor, w zasadzie ,,monitorek", to: BENQ G922HDAL. Ma małą rozdzielczość i zajmuje mało miejsca, jednak mi odpowiada... Na płycie był do niego jakiś sterownik, nie wiem czy kompatybilny z nowszym systemem niż XP. Całkiem dobrze działa...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post12 sie 2020, 17:44

No monitora i ja nie instaluję sterowników. Ma chodzić. Też mój monitor egzotyczny iiyma prolite - obojętnie, czy podłączę do pc z XP, czy do optiplexa z win7. Grafika wyświetla mi ustawienia monitora i nico problemu.
Punkt drugi - w Morele są w sprzedaży systemy windows10 32 i 64 bit. MS rzeczywiście obiecał wypuszczanie systemów 64 bit, ale nic nie pisali o tym, że nie będzie aktualizacji dla win 10 32 bit.
Rozdzielczość mam 1280 x 1024, ale monitorek 17 cali. Jest wyraźnie i OK. Dla ciekawości - pobrałem i zainstalowałem czcionkę oranienbaum i mam ją domyślną wszędzie. Jestem krótkowidzem i podłączałem telewizor 32 cale, i choć 0braz w rozdzielczości dużo większej był oki, to głową latałem w prawo/lewo, a czcionka, to nie dało się ustawić wyraźnej.
Dokup używanej pamięci drugie 2GB a jak masz 2 razy po 1GB i dwa sloty, to dokup jedną 4GB, albo dwie po 2 x 2GB, System i tak z tego skorzysta 3,2GB, ale to zawsze ciut więcej, niż 3GB.
Pozdrawiam
Bogdan
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post14 sie 2020, 15:03

Ok, za jakiś czas zrobię tak, że w starszym kompie z XP będzie 4 GB RAM. Może w przyszłości zainstaluję system Windows 10, 32-bitowy... Będzie wówczas zabawa ze sterownikami... Gedo, czy słyszałeś o tzw. Androidzie na komputery? Czy warto coś takiego zainstalować na drugim dysku twardym? Ponoć ów system miewa problemy z aktualizacją... Zupełnie nie znam się na alternatywnych systemach... W niektórych trzeba sporo się nagłowić, aby cokolwiek zaktualizować... To musiałby być prosty system, lepiej by był wizualnie podobny do Windows 10. Windows XP zachowam przez wiele lat, póki antywirus Comodo będzie się aktualizował, to będę go tam używać. AppGuard jest całkiem niezły, zwłaszcza jako uzupełnienie ochrony mojego XP.

Co do mojego monitora, to natrafiłam w necie na wątek, że komuś nie chciał działać z komputerem z systemem Windows 8, czy jakoś tak... Może wówczas była felerna sprzętowa konfiguracja... Raczej nie chcę wymieniać monitora na lepszy... Aha, kiedyś go podłączyłam do nowszego kompa, gdzie wówczas miałam Windows 7 i dobrze działał. Ów monitor to pierwsza rzecz, jaką kiedykolwiek kupiłam w sklepie internetowym. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post14 sie 2020, 16:41

Warto popróbować - pobrać live iso, zrobić rufusem i heja, czyli uruchomić z pendrive. Na purepc czytałem, że wcześniejsze dostosowanie do smartfonów, to ponoć uciążliwe na posługiwanie się myszem na wersji pc. Co do instalacji, to pierwszy dysk odpina się i instaluje system na drugim dysku. Potem podpina się poprzedni i ma być wybór systemów. A czy to będzie dobrze, ładnie, ślicznie, to pokaże się w używaniu.

Co do mojego monitorka, to rok temu stary samsung wyzionął. Tak sobie padł na amen. W Tarnowie w lokalnych ogłoszeniach był akurat monitor od miesiąca, którego nikt nie chciał i cena była zbita do 60 zł. Zadzwoniłem i pan był uprzejmy przywieźć inwalidzie. Okazało się, że ten iiyama prolite jest mało używany i ma śliczne kolory. Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Windows XP i drugi Service Pack 3?

Post16 sie 2020, 12:53

Nie wiem czy to naprawiła któraś z aktualizacji, ale poprawnie udało mi się zmienić godzinę sprawdzania automatycznych aktualizacji. Wiem, że mogę tą funkcję wyłączyć, ale na razie jest aktywna. Na chwilę ją wyłączyłam i wówczas aktywna była ikonka centrum zabezpieczeń i nie wiedziałam, jak ją wyłączyć.

Wczoraj, na XP, uruchomiłam Blockout, DOS-ową gierkę i znów pojawił się komunikat o nie zaprogramowanym trybie, czy coś w tym stylu. Jednak owa gra dobrze działała, tylko bez dźwięku... Na emulatorze DOS, D-Fend Reloaded Portable, na Windows 10, raczej w tej grze był dźwięk. Nie wiem czy warto kupić jakąś kartę graficzną, kompatybilną z XP, a w przyszłości może i z Windows 10, albo z jakimś alternatywnym systemem. Na razie to tylko luźne plany... Ponoć zmiana karty graficznej spowoduje konieczność wymiany zasilacza, który jest na czarnej liście, a działa od lat bez zarzutu. Nie znam się na hardware... Ewentualnie proszę o jakąś poradę w sprawie karty graficznej i może zasilacza.

------Połączono posty------

Kiedyś, dawno temu, jak starszy komp z XP, nie miał wymienionych części, to zainstalowałam tam grę Trackmania Nations, czy jakoś tak, uruchomiłam ją i ktoś mi tam na czacie napisał, że mam ładne kursory- wówczas jak teraz używałam CursorFX... Czy to znaczy, że te kursory są felerne, czy po prostu wówczas miałam jakieś luki w zabezpieczeniach?

------Połączono posty------

Próbowałam w przeglądarce Internet Explorer, oraz wstecznej wersji FlashPick SlimBrowser sprawdzić czy są jakieś aktualizacje, na Microsoft/Windows Update, ale owa witryna nie działała poprawnie. Raczej nie wyświetlał się żaden konkretny błąd. Raczej nie będzie już żadnych aktualizacji Windows XP. Będę się starać aby nie położyć tego systemu... Ostatnio próbowałam na nim zainstalować dwie gry: Space Tower Defense i Danger desert i już na poziomie instalacji wyświetlił się komunikat, że to nie jest prawidłowa aplikacja systemu Win 32. Mam parę gier, które dały się zainstalować, ale nie działają poprawnie, z powodu tamtego błędu. Niektóre z nich nie działają bo jest jakiś problem z kernel 32.dll, różnego rodzaju.

Inne proste gierki działają, w tym seria Chicken Invaders, której poszczególne części, na Windows 10 działają poprawnie dzięki: dxwnd.exe. Czasem zagram sobie w stare gry, na moim XP.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości