Wyłączenie sprawdzania stanu dysku twardego- XP i Linux.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Wyłączenie sprawdzania stanu dysku twardego- XP i Linux.

Post29 cze 2021, 11:31

Jak już pewnie wiecie jakiś czas temu zaczęłam używać starszego kompa, z systemem XP, raczej hobbystycznie. Obecnie to starszy komputer, tylko z nazwy, bo wymieniłam w nim wszystkie części. Najdłużej miałam zasilacz z czarnej listy. Dwa dyski twarde, jeden z XP, a drugi z Linux (Zorin OS), były podłączone do zasilacza jednym kabelkiem. Z obawy przed awarią dysku twardego lub obu, pan z serwisu komputerowego włączył mi jakiś soft, do sprawdzania stanu dysku twardego, działający pod systemem XP, oraz Zorin OS. Jakiś czas temu kupiłam lepszy, markowy zasilacz: Chieftec 500 i chciałabym wyłączyć owo sprawdzanie stanu dysku twardego, dla obu dysków, systemów. Zorin OS uruchamia się zdecydowanie wolniej niż dawniej. Skoro mam dobry zasilacz, dwa dyski twarde podłączone każdy osobnym kabelkiem, to chyba mogę wyłączyć owo sprawdzanie stanu dysku twardego? :mrgreen: I tak nie nadążam z odczytywaniem informacji z tego softu, tak szybko migają. :sciana:

------Połączono posty------

Aha, to sprawdzanie stanu dysku twardego włącza się w czasie uruchamiania kompa. Ponadto jak włączam Zorin OS, to są jakieś odnośniki do memtest, czyli chyba jest sprawdzana i pamięć RAM. Jak powyłączać sprawdzanie tych zbędnych rzeczy? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Wyłączenie sprawdzania stanu dysku twardego- XP i Linux.

Post04 lip 2021, 12:02

W BIOS w sekcji Advanced Bios Features lub Boot należy wyłączyć czyli z enabled zmienić na disabled
Quick Power On Self Test
jeśli istnieje opcja
Quick Boot to należy uaktywnić na Enabled

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Wyłączenie sprawdzania stanu dysku twardego- XP i Linux.

Post04 lip 2021, 15:04

Weszłam dziś w ustawienia BIOS i w Advanced Bios Features nie było dostępnej opcji: QUICK POWER ON SELF TEST. Opcja QUICK BOOT była aktywna. Wyłączyłam ją i włączyłam ponownie. Nic to nie dało. Jak wyłączyć te niepotrzebne testy? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Wyłączenie sprawdzania stanu dysku twardego- XP i Linux.

Post16 lip 2021, 15:10

Ten sam program sprawdza i tu i tu?
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Wyłączenie sprawdzania stanu dysku twardego- XP i Linux.

Post16 lip 2021, 17:12

Eh, pojęcia nie mam co to za soft... Włączyłam stare Autoruns, ale ono nie za bardzo było pomocne, jak trzeba mogę podać z niego logi... Najnowsze nie działa... Przy Zorin OS jest coś z memmtest, ale z tego co wiem, to ów soft służy do sprawdzania RAM, a nie stanu dysku twardego. Jak jest sprawny zasilacz, nie na czarnej liście, to niepotrzebne są tamte testy? :mrgreen:

------Połączono posty------

OK, podaję log z AutoRuns, niewiele starszego od najnowszej wersji:

Kod: Zaznacz cały

https://www106.zippyshare.com/v/gfZ1dnqq/file.html
Najnowsza ponoć nie jest na systemy 32-bitowe.

------Połączono posty------

Nie wiem czy owo sprawdzanie stanu dysku twardego to nie jest przypadkiem moduł TPM, albo coś w ten deseń... Może dobrze że go nie wyłączyłam. Na ogół nie nadążam za wynikiem owego testu, miga mi tylko parę razy napis: Ok, czyli wszystko jest w porządku... Nie chcę na starszym kompie instalować ani Windows 10, ani Windows 11. Wystarczy mi tu XP i Zorin OS (Linux).
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości