[ROZWIĄZANY] Wymuszenie instalacji UEFI

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
PKP

Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 13 gru 2009, 13:55

[ROZWIĄZANY] Wymuszenie instalacji UEFI

Post06 maja 2017, 13:31

Dzień dobry,

zakupiłem nowego laptopa Dell Vostro 3568 i3-6006U/8GB/500 bez systemu operacyjnego, w którym był zainstalowany Ubuntu. Chcę to wszystko zaorać i wgrać Linuxa Minta. Z tego co zrozumiałem w sieci, to jest zainstalowany w nim jakiś składnik Windowsowy. Utworzyłem nową tablicę partycji i chcąc przejść dalej otrzymuję komunikat:
Oprogramowanie układowe tego komputera uruchomiło instalator w trybie UEFI, ale wygląda na to, że mogą tu występować istniejące systemy operacyjne używające "trybu kompatybilności BIOS". Przy kontynuowaniu instalacji Debiana w trybie UEFI mogą wystąpić później problemy z uruchomieniem komputera przy wykorzystaniu systemu operacyjnego, działającego w trybie BIOS.

Można wymusić instalację w trybie UEFI, jeśli utrzymanie możliwości uruchomienia któregoś z już zainstalowanych systemów operacyjnych nie jest istotna. Aby móc uruchomić istniejący system operacyjny należy jednak nie wymuszać instalacji UEFI.

Jest on dość czytelny, nie zależy mi na żadnych danych, które są na dysku, ale nie mam pewności, czy będę w stanie po wszystkich uruchomić normalnie komputer. Gdzieś w sieci rzuciło mi się w oczy, że mogą być z tym problemy i trzeba będzie ratować się instalacją dodatkowego oprogramowania.

-- 06 maja 2017, 13:17 --

Odpowiem sam sobie. Jeśli się przejdzie dalej, to później są problemy, ponieważ komputer nie widzi dysku. Winę za to ponosi bootowanie w trybie bezpiecznym. Można to zmienić w opcjach UEFI, ustawiając Legacy Mode oraz Secure Boot Disabled. Więcej informacji na Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Po zmianie tych ustawień można normalnie zainstalować Linuxa.


  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości