Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post12 mar 2022, 13:06

Niedawno uruchomiłam komputer z Zorin OS, znów była aktualizacja kernela, po której musiałam naprawić adapter WiFi. Po restarcie wszystko działało dobrze, jak zwykle użyłam BleachBit i Stacer, a potem wyłączyłam komputer. Dziś chciałam włączyć Zorin OS i zauważyłam, że w menu widocznym w czasie uruchamiania, nie widać odnośnika do Zorin OS, tylko do memtest. Zrobiłam ów memtest i on nie wykrył żadnych błędów, nadal nie ma opcji uruchomienia Zorin OS. Jak włączam kompa, to uruchamia się wciąż memtest, chyba że wybiorę uruchomienie XP, po wciśnięciu przycisku: F8. Czy można to jakoś naprawić, czy znów kompa muszę zanieść do serwisu? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post12 mar 2022, 20:32

Czy poza memtestem są dostępne opcje zaawansowane, jako kolejny wpis po memtest lub po wciśnięciu jakiegoś klawisza w Grub? Jeśli tak to sprawdzić czy istnieje po przejściu do takiej opcji, jakiś wpis do systemu Zorin OS i spróbować go uruchomić enterem. Przeważnie w takich zaawansowanych opcjach ukryte są wpisy do poprzednich wersji systemów (kernel) (nie jest to punkt przywracania). Można też sprawdzić czy istnieje wpis z awaryjnymi uruchomieniem. Oczywiście obie rzeczy istnieją, jeśli poprzednich wersji Linuksa nie usuwaliśmy (kernel) w celu oszczędzania miejsca na dysku.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post13 mar 2022, 09:22

Ok, nie mam dostępu do zaawansowanych opcji systemu Zorin OS, nie mogę go w żaden sposób uruchomić... Po każdej aktualizacji kernela uruchamiałam znów aktualizacje i chyba za każdym razem było usuwane stare jądro (kernel). To było robione automatycznie. Mam tylko dostęp do memtest. :(
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post13 mar 2022, 20:55

Hmm.... Poza reinstalacją zostaje jedna opcja...

Ściągnąć obraz "super grub disk" i wgrać na pendrive. Z niego natomiast uruchomić komputer. Po chwili albo wybraniu opcji nt skanowania dysku w poszukiwaniu zainstalowanych systemów (bardzo rzadko z tego korzystałem, więc nie pamiętam) powinny pojawić się wszystkie systemy, które są możliwe do uruchomienia. Jeśli będzie Zorin to wciskamy na niego i czekamy. Jeśli się włączy to można wyjąć pendrive. Po uruchomieniu trzeba jeszcze raz przeinstalować grub aby dobrze wykrył system i przebudował listę wpisów w Grub. Czyli albo czekamy na jakąś aktualizację kernela następną (używamy tego pendrive do uruchomienia systemu) albo można spróbować zainstalować program grubcustomizer (ostrożnie jeśli chodzi o używanie) i nim spróbować przebudować wpisy grub. Można też poleceniem w konsoli, ale to już poczytać bo nie używałem Zorina.

WAŻNE: Raz kiedyś ściągnąłem owy program i po wybootowaniu z niego pisało coś nt usuwaniu plików. Jednakże jak się okazało potem nic nie usunął z moich danych. Ale pobrałem na wszelki wypadek jeszcze raz i to samo zgrałem na pendrive następny obraz i już działał dobrze (kiedyś używałem). W sensie ładnie mi wylistował system. Tak tylko przestrzegam.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post14 mar 2022, 12:59

Ok, wziąwszy pod uwagę to, że problem po aktualizacji kernela, może się powtórzyć, nie chcę reinstalować systemu Zorin OS. Nie zaniosę też tego kompa do zaufanego serwisu, bo osoba, która tam pracuje prędzej mi reinstaluje system, zamiast go naprawić. :( Czy mogę użyć bootowalnej płyty CD/DVD, nie mam pustego pendrive?

Jeśli chodzi o aktualizacje, to niedawno wydano Zorin OS 16.1 i jeżeli się nie mylę, to obecny system mogę zaktualizować do nowej wersji, używając Software Update.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post14 mar 2022, 20:27

Ogółem tego typu problem z zanikiem wpisów w Grub nigdy nie miałem po aktualizacji kernela.

Obraz płyty może być również nagrany na płycie. Większość programów do nagrywania powinna mieć opcję typu "Nagraj obraz płyty", gdzie wystarczy wybrać owy plik obrazu płyty i można nagrać. (WAŻNE: w poprzedniej wypowiedzi (post) ).

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post17 mar 2022, 01:50

Ok, na moim komputerze z Zorin OS, zniknęły wpisy w Grub, po zainstalowaniu aktualizacji, w tym kernela i restarcie... Nic takiego nie robiłam z tym systemem, aby wywołać ów błąd... Może po prostu miałam pecha...

Aha, jeżeli użyję super grub disc i zainstaluję jakieś aktualizacje, to jak będzie wymagany restart, to znów będę musiała użyć tego obrazu? :mrgreen:

Na razie nie będę naprawiać wpisów w Grub, bo muszę kupić z dwie puste płyty CD lub DVD, mam jakieś stare, ale nie wiem, które nie są zapisane, poza tym mogą być porysowane, bo były w zbiorczym opakowaniu...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post17 mar 2022, 20:37

Podczas aktualizacji kernela wpisy w Grub są zmieniane, aby można było uruchomić nowszy kernel. Więc po aktualizacji powinno działać już bez potrzeby używania owego super grub.... . Jeśli jednak to nie zadziała, wówczas po uruchomieniu systemu (Zorin OS) z owego obrazu płyty, zainstaluj program "grub-customizer" w Zorin OS i zrób screena jak wygląda po uruchomieniu. Czyli jak wczyta wszystko i przejdzie owe kroki sprawdzające przy każdym uruchomieniu (grub-customizer albo grubcustomizer)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post20 mar 2022, 19:46

Ok, mimo różnych problemów, przy użyciu kompa z Windows XP i przenośnej wersji programu ImgBurn, udało mi się wypalić obraz ISO super grub na płycie DVD, pobrany ze strony jego producenta, uruchomiłam z niej komputer i nie było żadnej informacji, że utracę jakieś dane... Chyba że ją przeoczyłam... Niestety nie wiedziałam, że aktualizacja systemu Zorin OS, po bootowaniu z płyty będzie wyglądać inaczej, że włączy się czarne tło, z napisami i pojawi się informacja, że pliki systemowe zostały zaktualizowane, że potem uruchomi się znów Zorin OS i będzie trwał jakiś proces, który można wyłączyć tylko po uwierzytelnieniu, a nie należy go ruszać... Moja wina, mogłam się dopytać... Aha, okazało się, że Zorin OS ostatnio zaktualizował się do wersji 16.1, dziś pobrał jakieś aktualizacje kernela i znów adapter WiFi nie działa... Czy mogę, używając super grub, naprawić adapter WiFi, czy zamiast niego powinnam używać kabla Ethernet? W jaki sposób mam się zorientować, że zainstalowały się aktualizacje, skoro to przebiega inaczej niż normalnie? Oczywiście wpisy w grub menu się nie naprawiły, bo wyłączyłam jakiś program/ przerwałam jakiś proces... Ogólnie mówiąc mam nadzieję, że nic nie zepsułam... Na razie poczekam na kolejne aktualizacje kernela...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post20 mar 2022, 20:47

Rozumiem, że system po użyciu owego programu udało się uruchomić? Aktualizacja powinna przebiegać tak, jak zawsze, czyli po zalogowaniu do systemu pojawić się powinna informacja, że jest do pobrania jakaś aktualizacja. Potem restart i jej instalacja.

Inaczej wygląda? Jedynie co mi przychodzi do głowy to, że z jakiegoś powodu się nie pojawił taki "ładny ekran" z przebiegiem aktualizacji? Czy tak? Tylko sam tekst na górze bodajże, że "update system" czy jakoś tak i procenty?

Co do braku wpisów w Grub. To można dać screena z programu grub-customizer. Ponieważ jeśli były aktualizacje kernela i nie naprawiło to wpisów GRUB, to coś nie tak. Następna aktualizacja kernela też tego raczej nie naprawi.

Z tej płytki raczej wifi się nie naprawi, ale tak jak zawsze po kablu na uruchomionym już systemie (Zorin OS) raczej na pewno.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post21 mar 2022, 03:19

Ok, system Zorin OS udało się uruchomić, po użyciu obrazu super grub. Normalnie, jak były instalowane aktualizacje, to u góry było widoczne okienko, z postępem aktualizacji, bez procentów, oraz pulpit. Tym razem pulpit zniknął i pojawiło się tło z napisami, informujące o aktualizacji plików systemowych, czy jakoś tak... Uważam, że wpisy w menu grub nie zostały naprawione, bo przerwałam instalowanie aktualizacji... Chyba w takiej sytuacji, jak uruchomię aktualizacje, to powinna pojawić się informacja, że je przerwało, z możliwością kontynuacji ich instalacji... Po prostu byłam wczoraj zbyt niecierpliwa... System ostrzegał, że trwa jakiś proces i musiałam wpisać hasło roota, aby go przerwać i ponownie uruchomić komputer... Moja wina...

------Połączono posty------

Edit:

Dzisiaj pełna obaw uruchomiłam kompa z Zorin OS, używając obrazu super grub oraz sprawdziłam aktualizacje... Okazało się, że system pobrał niektóre z nich i je wystarczyło zainstalować... Znów była jakaś aktualizacja kernela... Tym razem pilnowałam kompa i nie pojawiło się tamto tło z napisami, prawdopodobnie poprzedniego dnia po prostu zablokowało system, po upływie 15 minut i po jego odblokowaniu nie wyświetliło postępu instalacji aktualizacji. Niestety heros1303, miałeś rację, instalacja aktualizacji nie naprawiła wpisu w menu grub. :(

Czyli jedynym rozwiązaniem jest zainstalowanie i uruchomienie grub customizer- po sprawdzeniu potencjalnych aktualizacji, aż system się w pełni uruchomi... Mam nadzieję, że obędzie się bez reinstalacji systemu Zorin OS i jakoś uda się go naprawić...

heros1303, bardzo dziękuję Ci za dotychczasową pomoc. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post22 mar 2022, 19:03

Botujące narzędzia naprawcze typu LiveCD wspomagające naprawić loadera Grub

Kod: Zaznacz cały

https://www.supergrubdisk.org/

BootRepair CD

Kod: Zaznacz cały

https://linuxiarze.pl/tag/boot-repair/
https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/


Kod: Zaznacz cały

https://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zorin OS 16 nie uruchamia się.

Post22 mar 2022, 19:18

Fix00ser, dzięki heros1303, użyłam obrazu ISO super grub, przez co uzyskałam dostęp do Zorin OS i dziś po raz kolejny sprawdziłam aktualizacje tego systemu, znów była aktualizacja kernela, tym razem większa, wymagająca restartu po jej zainstalowaniu i naprawiły się wpisy w menu grub. :D Czyli nie muszę używać grub customizer. :D Po prostu wcześniej były instalowane jakieś pomniejsze aktualizacje. :)

Fix00ser, dzięki za linki, oraz za próbę pomocy...

heros1303, bardzo dziękuję Ci za pomoc. :)

------Połączono posty------

Gwoli ścisłości, nie blokował mi się system Zorin OS, ale włączała mi się blokada ekranu, po piętnastu minutach... W końcu ją wyłączyłam...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości