Jak odbierać DVB-T przez Internet ?

Wszystko o telewizji cyfrowej i satelitarnej
Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak odbierać DVB-T przez Internet ?

Post14 sty 2013, 22:23

Witam. Ja mam pytanie jakie są możliwe sposoby odbierania telewizji cyfrowej naziemnej po przejściu na sygnał cyfrowy, przez Internet ?

Czy można będzie odbierać nieodpłatnie kanały TVP i inne z multipleksów bezpośrednio i online poprzez jakieś (jeśli tak, to jakie) witryny lub strumieniowo, czy też potrzebny jest dodatkowy sprzęt czyli tuner lub dekoder ?
Internet mam radiowy, monitor LCD ze złączem D-Sub, a więc analogowym - czy ma to tutaj znaczenie ?

Przy okazji: jak w przypadku samego telewizora ze zintegrowanym dekoderem MPEG-4 lub innym urządzeniem dekodującym wygląda podłączenie do zapewne cyfrowej anteny odbiorczej ? Jaka to jest antena i jakiego typu złącze jest tu wymagane ?
Czy potrzebna jest w ogóle antena cyfrowa ? ;)

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak odbierać DVB-T przez Internet ?

Post14 sty 2013, 22:37

manitu pisze:Czy można będzie odbierać nieodpłatnie kanały TVP i inne z multipleksów bezpośrednio i online poprzez jakieś (jeśli tak, to jakie) witryny lub strumieniowo, czy też potrzebny jest dodatkowy sprzęt czyli tuner lub dekoder ?

DVB-T, standard telewizji cyfrowej nadawanej z nadajników naziemnych, a nie w Internecie.

Jeżeli ktoś w Internecie będzie udostępniał kanały strumieniowo, znajdziesz źródło, to możesz oglądać i tyle w tym temacie. Nie masz żadnej gwarancji, że ktoś będzie udostępniał coś stale czy udostępnia tylko jednorazowo, np. transmisję z jakiegoś meczu.
Nie ma oficjalnych stron w Internecie, które transmitują programy DVB-T.
Może na stronach internetowych poszczególnych stacji telewizyjnych znajdziesz jakieś okazjonalne transmisje czy retransmisje. Przykładem może być Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

manitu pisze:Przy okazji: jak w przypadku samego telewizora ze zintegrowanym dekoderem MPEG-4 lub innym urządzeniem dekodującym wygląda podłączenie do zapewne cyfrowej anteny odbiorczej ? Jaka to jest antena i jakiego typu złącze jest tu wymagane ?

Zapraszam do czytania => blog.php?u=53&b=128

manitu pisze:Czy potrzebna jest w ogóle antena cyfrowa ?

Nie ma czegoś takiego jak antena cyfrowa czy antena nie cyfrowa.
Antena to antena. Odbiera sygnał albo nie.

W Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tunera DVB-T na złącze PCI lub USB do komputera.
Do niego podłączasz antenę (najlepiej zewnętrzną kierunkową) i jeżeli jesteś w zasięgu normalnie odbierasz telewizję DVB-T w komputerze. Internet w tym momencie nie ma nic do rzeczy. Możesz go nawet nie mieć.

Pamiętam, że już ten temat kilka / kilkanaście miesięcy temu poruszałeś na tym forum.

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak odbierać DVB-T przez Internet ?

Post15 sty 2013, 11:00

seba86mu pisze:DVB-T, standard telewizji cyfrowej nadawanej z nadajników naziemnych, a nie w Internecie.

No tak, z tym Internetem to pokpiłem trochę masz rację, telewizja to telewizja, nie Internet.

Jeżeli ktoś w Internecie będzie udostępniał kanały strumieniowo, znajdziesz źródło, to możesz oglądać i tyle w tym temacie. Nie masz żadnej gwarancji, że ktoś będzie udostępniał coś stale czy udostępnia tylko jednorazowo, np. transmisję z jakiegoś meczu.
Nie ma oficjalnych stron w Internecie, które transmitują programy DVB-T.

Właśnie tylko, że teraz nie ma i zapewne w przyszłości też nie będzie tam transmisji na żywo. Najwyżej są retransmisje lub jako materiał do odtworzenia.
To jeszcze zależy jakie konkretnie kanały telewizyjne chcę oglądać na żywo. Chodzi mi o większość kanałów TVP, których nie ma i chyba nie będzie na żywo czy strumieniowo w Internecie, ale już np. TVP Sport nie wiem czy zawsze ale często udostępnia transmisje na żywo.

Nie ma czegoś takiego jak antena cyfrowa czy antena nie cyfrowa.

Nie ma ? No może nie dosłownie "antena cyfrowa", ale chociażby Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników jest opisane na temat anten DVB-T, a więc chyba zalecanych do odbioru właśnie telewizji cyfrowej.
Jeśli chodzi o odbiór normalnie poprzez telewizor to oczywiście oprócz nowego telewizora z tunerem potrzebna będzie chyba taka właśnie specjalna antena, ja mam teraz zwykłą antenę kierunkową choć podobno nie ma to znaczenia - może być ta stara, pozostaje tylko kwestia podłączenia do nowego telewizora. Jakiego to musi być rodzaju złącze ?

Czy w przypadku teraz przejścia na TV cyfrową dobór anteny od czegoś zależy np. od jej lokalizacji zewnętrznej lub wewnętrznej albo odległości od nadajnika ?

W Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tunera DVB-T na złącze PCI lub USB do komputera.
Do niego podłączasz antenę (najlepiej zewnętrzną kierunkową) i jeżeli jesteś w zasięgu normalnie odbierasz telewizję DVB-T w komputerze.

No tak, w zasadzie to jest odpowiedź na moje pytanie.
Czyli podłączam tuner do portu USB (u mnie z przodu komputera) lub PCI (tylko którego, bo tych slotów PCI jest kilka) ?
Oczywiście podłączenie do anteny powiedzmy DVB-T. I to już wszystko ? Czy trzeba będzie coś konfigurować w komputerze ? Tuner to nowe urządzenie zewnętrzne - a więc wymaga chyba takiego skonfigurowania choćby w MU ?
Napisałem, że mam monitor ze złączem analogowym D-Sub - czy to łącze nie będzie kolidowało w odbiorze sygnału cyfrowego ? Bo mnie się wydaje, że nie no przecież w tej chwili ten sygnał jest też cyfrowy.
A jak to wygląda od strony tego wymaganego kodeka MPEG-4, czy i tutaj coś trzeba wcześniej uwzględnić ?
A to podłączenie do TV cyfrowej czy nie będzie w żaden negatywny sposób wpływało na działanie komputera no i Internetu ?
Jako, że to nie ma nic wspólnego z Internetem, to podłączenie TV DVB-T nie będzie wymagało jakiejś zgody dostawcy internetowego ?

Pamiętam, że już ten temat kilka / kilkanaście miesięcy temu poruszałeś na tym forum.

To ciekawe, bo ja sobie nie przypominam bym pisał tu choćby podobny temat.
Czy chodzi ci o ten temat ? Jeśli tak to nie ma on z tym raczej nic wspólnego. :)

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak odbierać DVB-T przez Internet ?

Post15 sty 2013, 11:13

manitu pisze:jest opisane na temat anten DVB-T, a więc chyba zalecanych do odbioru właśnie telewizji cyfrowej.

Antena DVB-T, to trochę takie propagandowe określenie.
Nazywają tak anteny, aby ludzie wiedzieli, że taką anteną będą mogli odbierać telewizję DVB-T.
Jednak antena to antena. Nie ma czegoś takiego jak antena analogowa czy antena cyfrowa.
Jeżeli posiadasz starą antenę zewnętrzną, którą dotychczas odbierałeś telewizję analogową, to zapewne bez problemu będziesz odbierał nią telewizję DVB-T.

manitu pisze:Jeśli chodzi o odbiór normalnie poprzez telewizor to oczywiście oprócz nowego telewizora z tunerem potrzebna będzie chyba taka właśnie specjalna antena, ja mam teraz zwykłą antenę kierunkową choć podobno nie ma to znaczenia - może być ta stara, pozostaje tylko kwestia podłączenia do nowego telewizora. Jakiego to musi być rodzaju złącze ?

Myślę, że wszystko w miarę logiczne opisałem w poradniku, który już wcześniej podlinkowałem:
=> blog.php?u=53&b=128

W skrócie: antenę podłączasz kablem koncentrycznym (klasyczny kabel antenowy) do wejścia antenowego w tunerze.

Posiadasz antenę zewnętrzną kierunkową, to dobrze. Właśnie takie zalecane są do najlepszego odbioru standardu DVB-T.
Są jeszcze zewnętrzne anteny siatkowe.

manitu pisze:Czy w przypadku teraz przejścia na TV cyfrową dobór anteny od czegoś zależy np. od jej lokalizacji zewnętrznej lub wewnętrznej albo odległości od nadajnika ?

Jeżeli napisałbyś w jakiej miejscowości mieszkasz mógłbym Ci powiedzieć w zasięgu jakich multipleksów obecnie jesteś i jakie kanały mógłbyś teoretycznie odbierać.

manitu pisze:Czyli podłączam tuner do portu USB (u mnie z przodu komputera) lub PCI (tylko którego, bo tych slotów PCI jest kilka) ?

Tak.

manitu pisze:Oczywiście podłączenie do anteny powiedzmy DVB-T. I to już wszystko ? Czy trzeba będzie coś konfigurować w komputerze ?

Instalujesz oprogramowanie załączone do kompletu do tunera. Oprogramowanie pozwala na zarządzenie tunerem.

manitu pisze:Tuner to nowe urządzenie zewnętrzne - a więc wymaga chyba takiego skonfigurowania choćby w MU ?

Instalujesz sterowniki i oprogramowanie.
Te urządzenia nie wymagają żadnej dodatkowej konfiguracji.
Włączasz automatyczne wyszukiwanie kanałów i oglądasz.

manitu pisze:A to podłączenie do TV cyfrowej czy nie będzie w żaden negatywny sposób wpływało na działanie komputera no i Internetu ?

Nie. Tak jak napisałem wcześniej, nie musisz nawet posiadać Internetu, żeby odbierać telewizję DVB-T przez Internet.

manitu pisze:Jako, że to nie ma nic wspólnego z Internetem, to podłączenie TV DVB-T nie będzie wymagało jakiejś zgody dostawcy internetowego ?

Nie ma to nic wspólnego.

manitu pisze:To ciekawe, bo ja sobie nie przypominam bym pisał tu choćby podobny temat.

Rzeczywiście, pomyliłem się, chodziło o zgrywanie materiału z VHS na dysk twardy ;)

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak odbierać DVB-T przez Internet ?

Post17 sty 2013, 20:14

Ok., a jeszcze wracając do kwestii odbioru telewizji DVB-T w samym telewizorze z dekoderem wbudowanym lub zewnętrznym i podłączonym oczywiście do anteny.
Czy oprócz normalnie odbioru poszczególnych kanałów z multiplexów jest tam możliwość także poprzez zapewne odpowiednie wejścia także mieć dostęp tą drogą do innych usług np. Internetu i to darmowo, także poprzez interaktywne usługi nadawców oraz być może również dostęp do niektórych usług telefonicznych i innych (jakich) ?
Bo ja właśnie słyszałem wiele takich różnych doniesień, że poprzez ten dekoder może być właśnie dostęp nie tylko do kanałów telewizji cyfrowej, ale też wielu innych usług multimedialnych.

Czy tak w istocie jest, chciałbym to potwierdzić lub ewentualnie zaprzeczyć ?

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak odbierać DVB-T przez Internet ?

Post17 sty 2013, 20:30

manitu pisze:jest tam możliwość także poprzez zapewne odpowiednie wejścia także mieć dostęp tą drogą do innych usług np. Internetu i to darmowo, także poprzez interaktywne usługi nadawców oraz być może również dostęp do niektórych usług telefonicznych i innych (jakich) ?

Jeżeli tuner posiada wejście Ethernet jest możliwość korzystania z określonych usług internetowych, np., dostęp do serwisu YouTube itp. (dostęp do poszczególnych funkcji internetowych zależny jest od tunera).
Jeżeli tuner nie posiada wejścia Ethernet dostęp do Internetu jest niemożliwy.
Niektóre tunery umożliwiają bezprzewodowy dostęp do funkcji Internetowych poprzez specjalny odbiornik Wi-Fi podłączony do portu USB tunera, jednak ceny takich tunerów zaczynają się od około 300 zł. i są to przeważnie tunery hybrydowe posiadające dwie głowice (np. DVB-T oraz DVB-S).
Tuner DVB-T nie pozwala na korzystanie z usług telefonicznych.

Pozostałe funkcje multimedialne, to odtwarzanie filmów / muzyki / zdjęć z zewnętrznych nośników danych (pendrive, dysk USB) podłączonych do portu USB tunera.

Kolejną z funkcji klasycznego tunera DVB-T jest nagrywarka PVR.
Po podłączeniu nośnika danych do portu USB masz możliwość nagrywania oglądanego materiału.



  • Reklama

Wróć do „Telewizja cyfrowa TV-Sat, DVB-T”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości