Zabawa w skojarzenia.

Luźne tematy, gry forumowe, rozmowy o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post16 sie 2021, 17:14

Windowa 7 miałem 11 lat od pierwszej instalacji na acer aspire.
Inne komputery, to gparted, usuwanie partycji, tworzenie nowej i formatowanie. Potem świeżutki system, to jak nowe mieszkanie - meblujesz, ustawiasz itd. Lubię tak.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22688
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zabawa w skojarzenia.

Post17 sie 2021, 11:11

Nie cierpię formatowania partycji C i reinstalowania systemu. Zawsze jak to musiałam zrobić, to ponosiłam porażkę.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post17 sie 2021, 17:39

A ja nie miałem porażek. Gdy usuwałem partycję, to totalnie. Tworzyłem na system nową, formatowałem, na nowej instalowałem system, potem mogłem sobie dodawać kolejne partycje. I nigdy dwóch systemów!
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22688
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zabawa w skojarzenia.

Post18 sie 2021, 15:29

Mam dwa systemy, na starszym kompie, czyli: XP i Zorin OS, na oddzielnych dyskach twardych. Jak jeden z nich położę, to chyba będę zmuszona reinstalować oba. Zorin OS jest nadal aktualizowany, a XP od dawna już nie... Oba są używane rekreacyjnie. Czyli zgodnie z moim podpisem, format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post18 sie 2021, 16:35

Zasady są dobre, ale do czasu. Gdy następuje konflikt zasad, to trzeba się douczać, nawet do starości.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22688
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zabawa w skojarzenia.

Post19 sie 2021, 13:26

Przestrzegam moich zasad. Nie wiem na czym, według Ciebie, polega konflikt zasad?
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post19 sie 2021, 18:01

Rozumiem to, że format, to nie dramat, ale wierzę w Ciebie. To w tym sensie napisałem powyższe.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22688
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zabawa w skojarzenia.

Post20 sie 2021, 11:01

Eh, chodziło o mój podpis. :D Eh, sama jestem przeciwko formatowi, zwłaszcza w związku z reinstalacją systemu, a chcę partycję NTFS, na dysku z Zorin OS, sformatować do ext4. Rzeczywiście, czasem się trzeba nauczyć nowych rzeczy.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post20 sie 2021, 18:01

Gparted, to iso i rufusem robi się obraz na pendrive. Bootujesz i robisz wszystko z dyskami/partycjami. Tego się nie instaluje. W zależności, co chcesz zrobić np mieć większy zorin, to wystarczy usunąć partycję ntfs i powiększyć o ten rozmiar istniejącą. Gdy chcesz mieć coś innego w miejscu ntfs, to też usuwasz partycję ntfs, tworzysz nowy rozmiar i formatujesz na ext4.
Ja to robiłem odwrotnie, bo musiałem usunąć gruba i wysprzątałem gpartedenm wszystkie partycje, utworzyłem nową ntfs i instalowałem win 7 bezproblemowo.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22688
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zabawa w skojarzenia.

Post21 sie 2021, 13:15

Ok, sformatowałam partycję NTFS do ext4, używając Easeus Partition Master Free, ale będę musiała chyba ją zamontować. Format odbył się bardzo szybko, w czasie botoowania. W Gparted, w systemie Zorin OS, owa partycja NTFS nie była poprawnie wyświetlana- nie ogarniam owego softu. Ok, czyli korzystanie z Zorin OS kojarzy mi się z przymusem powiększenia swojej wiedzy i opanowania nowych umiejętności. A miało być tak miło, prosty system do okazjonalnego używania. Miałam szczęście, że nic nie zepsułam, jak używałam terminala w Zorin OS.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post21 sie 2021, 16:57

Nie lubię Easeus Partition Master Free - zainstaluje badziewie i wyskakują oferty. Monitorowałem taką instalację total uninstallem. Nie przydał się. Miałem problem przerwy zasilania podczas czynności związanych z partycjonowaniem. Ja tego nie zauważyłem nawet, a wyskoczył błąd w rozruchowym. Gparted przydał się.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22688
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zabawa w skojarzenia.

Post22 sie 2021, 14:34

Nie umiem poprawnie użyć Gparted, w czasie formatowania partycji NTFS do ext4, przy użyciu Easeus Partition Master Free, nic się nie stało, bo była stabilna pogoda, nie zanosiło się na burzę, a formatowana partycja była raczej mała. Z większą partycją nie wiem czy bym ryzykowała. Kiedyś tego softu od Easeus użyłam by zwiększyć partycję systemową, bo była za mała- miałam wówczas dysk twardy o pojemności 40 GB. (System XP.) Musiałam też kombinować z przeniesieniem pliku stronicowania, czy jakoś tak. Krótko po zakończeniu wsparcia dla XP, przestałam używać owego systemu, nie przypuszczałam że znów będę go używać, raczej sporadycznie.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post22 sie 2021, 17:13

Mój pierwszy raz, to też eaesusem masterem poszerzałem partycję.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22688
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Zabawa w skojarzenia.

Post24 sie 2021, 15:23

Pamiętam że gdy dostałam od mojego brata starszy komp, wydawało mi się, że ma bardzo duży dysk twardy, w porównaniu z przedpotopowym laptopem... Potem okazało się że partycja systemowa jest raczej mała, a dysk twardy mógłby być jednak większy. Obecnie w starszym kompie są dwa dyski twarde, jeden o pojemności 2TB, z XP i drugi o pojemności 500 GB, z Zorin OS. Chciałam zrobić kolejny upgrade nowszego kompa, ale na razie to tylko mrzonka... Są ważniejsze wydatki niż kasa na części komputerowe. :(
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Zabawa w skojarzenia.

Post25 sie 2021, 09:58

Ja raczej muszę zmienić SSD 120BG na przynajmniej 240GB. Nie ładuję gier, to mi zbędny większy dysk, byle wystarczało na punkty przywracania win 10 pro. Pewnie mSATA samsung evo.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.



  • Reklama

Wróć do „Rozrywka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości