Problem z instalacją Ubuntu 9.10

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
adriank1410

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2009, 12:12

Problem z instalacją Ubuntu 9.10

Post31 gru 2009, 12:19

Witajcie! :) Pobrałem Ubuntu z oficjalnej strony, wersja 9.10. Zgrałem na płytkę, wszystko ok. Ale niestety do czasu. LiveCD działa normalnie, mozna siedzieć na systemie. Jednak przy instalacji zarówno z poziomu Pulpitu Ubuntu przez LiveCD i z normalnej instalacji bezproblemowo dochodzę tylko do punktu wybrania partycji do zainstalowania tam systemu. Jednak ta tabela jest pusta, nic nie wykrywa. Zrobiłem 3 partycje - 1. WinXP (C:) 2. Filmy, gry, dane (D:) i 3. Partycja na Ubuntu (E:). Wszystkie w systemie plików NTFS, słyszałem, że Linux ma jakieś problemy z nimi i że jakiś sterownik podobno pomaga. Wydaje mi sie, że problem tkwi z tym właśnie systemie plików, ale pytam się Was. Czy ktoś mógłby mi pomóc? Z Góry wielkie dzięki. Wesołego Nowego Roku :)

Kpc21

Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 06 gru 2009, 19:01

Problem z instalacją Ubuntu 9.10

Post31 gru 2009, 12:40

Linuksa nie zainstalujesz na partycji z systemem plików NTFS. Ponadto Linux wymaga co najmniej 2 partycji - jedna na system i dane (punkt montowania /), druga na plik wymiany (tzw. swap). Dobrze jest też wydzielić osobną partycję na pliki użytkowników (punkt montowania /home), wtedy przy reinstalacji systemu zostaną zachowane wszystkie pliki, ustawienia programów, a nawet pulpitu.

Usuń partycję E: z poziomu Windows (możesz też programem GParted z LiveCD Ubuntu). Potem przy instalacji Ubuntu zaznacz, aby wykorzystał wolne miejsce na dysku. Powinien wtedy automatycznie podzielić miejsce po dysku E: na swoje potrzeby.

Proponuję też poczytać:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Problem z instalacją Ubuntu 9.10

Post31 gru 2009, 20:22

luknij także
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
i dodatkowa informacja na plik wymiany swap nie przeznaczaj więcej niż 500 mb dla pamięci roboczej do 1 gb, powyzej tej granicy wystarczy 250 mb dla swap-u
pozdro z Nowym Rokiem

Awatar użytkownika
paracik

Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 06 wrz 2009, 00:41
Lokalizacja: Kalisz

Problem z instalacją Ubuntu 9.10

Post01 sty 2010, 19:38

Ja zawsze słyszałem, że na SWAP należy przeznaczyć dwa razy więcej niż masz pamięci RAM.
Przykład. Jeśli masz 512 mb pamięci RAM - to SWAP powinien być ustawiony na 1GB.
Nie wiem czy to prawda, jednak w wielu poradnikach - przynajmniej kilka mc temu - tak wyczytałem.

Kpc21

Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 06 gru 2009, 19:01

Problem z instalacją Ubuntu 9.10

Post02 sty 2010, 00:23

paracik pisze:Ja zawsze słyszałem, że na SWAP należy przeznaczyć dwa razy więcej niż masz pamięci RAM.

Niby tak, ale jeśli masz np. 2 GB RAM-u, raczej bez sensu byłoby przeznaczać na SWAP aż 4 GB. W takim wypadku powinno wystarczyć 512 MB. A absolutne maksimum to tyle samo, co RAM.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Problem z instalacją Ubuntu 9.10

Post02 sty 2010, 12:16

Przy 2GB RAM 512 to w sam raz.

U siebie przy 1GB RAM mam ustawione 768MB i bardzo rzadko pamięć wirtualna jest używana, tylko w przypadku gdy korzystam z Windowsa na VirtualBox, to widać wyraźnie że SWAP jest wykorzystywany. Dlatego też nie warto ustawiać nie wiadomo ile.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości