Ścieżka względna czy bezwzględna?

Wszystko co dotyczy tworzenia i optymalizacji stron internetowych oraz programowania
100%

Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2013, 22:38

Ścieżka względna czy bezwzględna?

Post20 lut 2016, 12:35

Od jakiegoś czasu bawię się w tworzenie stron www (tylko na domowym pc). Całkiem fajna zabawa :) a pytanie do Was mam jak podawać adres do obrazka który ma być tłem strony a obrazek jest w innym katalogu. Z reguły mam obrazek w tym samym katalogu z plikiem index ale że mam kilka do przetestowania obrazków trzymam je w osobnym folderze. Dla przykładu chcę zrobić tło tym poleceniem

Kod: Zaznacz cały

background-image: url(tlo.jpg);
to jest lokalizacja strony E:\DOKUMENTY\www3 a zdjęcie czy zdjęcia są tu E:\CiekaweBackgraund. Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Lena

Globalny Moderator
Posty: 4554
Rejestracja: 10 lut 2009, 19:42
Lokalizacja: Sz-n

Ścieżka względna czy bezwzględna?

Post20 lut 2016, 14:01

Na serwerze wszystkie pliki do strony trzymane są w katalogu www. W nim musi znaleźć się index.html czy index.php pozostałe elementy jak obrazki czy emotki itd. trzymane są w podfolderach w katalogu www. Taka hierarchia pozwala na używanie ścieżek względnych. Później łatwiejsze jest przeniesienie strony z komputera na serwer, ponieważ te ścieżki względne zostaną zachowane.

Tu nieco więcej: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników z przykładami.

Wikary

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 02 mar 2016, 20:46
Lokalizacja: Świdnica

Ścieżka względna czy bezwzględna?

Post02 mar 2016, 20:52

Ostatnio robiłem wdrożenie protokołu https i jedną z podstawowych rzeczy, które ułatwiają sprawę są ścieżki względne - eliminujesz ryzyko, że jakiś link nie będzie miał protokołu.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Ścieżka względna czy bezwzględna?

Post03 mar 2016, 21:18

Względne łatwiejsze przy przenoszeniu na nowy adres, bezwzględne lepsze gdy instalujesz dodatki do CMSów, bo te czasami marnie napisane rąbią linki względne i wychodzi duplicate content.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Webmastering i programowanie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości