Zadanie ze statystyki - Istotność różnic

W tym dziale możesz uzyskać pomoc (nie ich rozwiązanie) przy zadaniach domowych
Klosu

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2009, 19:41

Zadanie ze statystyki - Istotność różnic

Post28 maja 2009, 19:45

Witam,

Zanim zaczniesz czytać o co mi chodzi PROSZĘ O WYROZUMIAŁOŚĆ. Statystyka nie jest moim hobby powiem więcej boje się jej jak diabeł święconej wody.

A więc. Ku mojemu przerażeniu potrzebuje do swojej pracy mgr kilku podstawowych obliczeń statystycznych. Moja praca dotyczy zawartości metali ciężkich u okoni ze zbiorników zaporowych. Muszę obliczyć czy średnie zawartości metali skumulowanych w mięśniach ryb są zależne od ich płci. Mam 30 osobników obok stężenia metalu i dalej płeć Męska Zeńska.

Jak się do tego zabrać, najlepiej w Excelu. Kto mi pomoże.


PROSZĘ O LITOŚĆ zanim cokolwiek odpiszesz :P

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Re: Zadanie ze statystyki - Istotność różnic

Post29 maja 2009, 01:44

Dane statystyczne są nie równoważne ale na oko mniej więcej tak to będzie wyglądać... reszta w załączniku.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Klosu

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2009, 19:41

Re: Zadanie ze statystyki - Istotność różnic

Post29 maja 2009, 12:00

OK, dzięki wielkie za pomoc. Mam tylko jeszcze pytanie. Czy z tego wynika że wartość stężenia metalu jest związana z płcią czy też nie jest związana?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Zadanie ze statystyki - Istotność różnic

Post29 maja 2009, 12:49

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wartości średnie obliczone na podstawie tychże wyników, które dla:

M = 1,8413

Z = 1,3546

Czyli jak widzisz wyniki mogą sugerować, iż jest to zależne od płci. W statystyce przeważają osobniki "M" jako te, u których wykryte stężenie jest wyższe, u osobników "Z" średnia jest niższa, lecz osobników "M" było aż 18, a "Z" tylko 12.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Klosu

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2009, 19:41

Re: Zadanie ze statystyki - Istotność różnic

Post29 maja 2009, 12:55

Hmm to zastanawiające. Niestety nie mam możliwości zdobycia większej ilości osobników żeby zweryfikować te wyniki.

Odszukałem swoje stare notatki ze statystyki i znalazłem w nich podobne zadanie. Do weryfikacji podobnej tezy użyto testu T dla prób niezaleznych. Myślisz że mogło by to coś wnieść do mojego problemu? Czy potrafiłbyś pomóc mi z takim testem?

Wielkie dzieki za pomoc Pozdrawiam

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Zadanie ze statystyki - Istotność różnic

Post29 maja 2009, 13:03

Hmm... co do testu "T" możliwe, że to wniesie nowe spojrzenie na postawiony problem, lecz niestety statystykę to ja miałem bardzo dawno temu na studiach i obawiam się, że nie wiele z tego już pamiętam.

Tutaj Masz trochę informacji jak przeprowadzić TEST.T przy pomocy Excela.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Więcej info => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW



  • Reklama

Wróć do „Pomoc przy zadaniach domowych”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości