Płyty ratunkowe dla niebootującego systemu ;)

Blogi użytkowników forum Hotfix
Awatar użytkownika
kominekl

Ekspert
Posty: 5855
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:25
Lokalizacja: Pasztowa Wola Kolonia.
Kontaktowanie:

Płyty ratunkowe dla niebootującego systemu ;)

Post08 gru 2016, 20:19

Poniżej prezentuję listę darmowych płyt awaryjnych, które służą do naprawy zainfekowanego systemu bez jego ładowania. Wrzucam tylko te, które są naprawdę godne uwagi. Potem napiszę również, które z nich osobiście mogę polecić. Czyszczenie odbywa się całkowicie z zewnątrz. Płyty są już gotowe, tzn. wystarczy tylko pobrać i zgrać na nośnik. Format płyt to .ISO i przerzucenie tego na nośnik CD może się odbyć przez mały darmowy wypalacz Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Oczywiście, aby zastartować płytę należy wybootowac system właśnie z niej. Jak to zrobić? A no tak.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników - to botowalny obraz płyty od PC Tools. Pierwotnie, nawet nie śmiałbym wstawić tutaj linku do Niej, ponieważ była nieaktualizowana, z fatalnym silnikiem. Potem jednak troszkę wzięli się do pracy (pewnie ma to związek z tym, że sama firma zaczęła prężniej działać). Płytkę pobieramy, wypalamy i uruchamiamy. Pierwszy ekran to zatwierdzenie licencji EULA. Po odruchowej ( :D ) akceptacji zgłosi się menu z wyborem narzędzi: File Recover (odzyskiwanie skasowanych plików), File Manager (menedżer plików), FileSystem Scanner (skaner właściwy), System Shell (wiersz polecenia), Disk Detonator (usuwanie zawartości dysków). FileSystem Scanner to jest to, co nas interesuję. W pierwszej kolejności prosi o wybranie z listy partycji do skanowania, a po dokonaniu takiego wyboru rozpoczyna się automatyczny skan. Finalnie użytkownik otrzyma listę wykrytych infekcji z możliwością podjęcia działania. Można w boxach zaznaczyć wybrane pozycje lub wybrać wszystkie przez Select All (zalecam ;) ) . Płyta nie usuwa zainfekowanych plików tylko je dezaktywuje, a dalsze sprzątanie takich wyłączonych plików malware może się odbyć przy udziale ręki lub innych narzędzi (firma sugeruje oczywiście swojego komercyjnego Spyware Doctor, jednak proszę nie dać się zwieść - to szajs ;) ). I odwrotnie, jeśli skaner omyłkowo oceni dany plik i go wyłączy, co zaowocuje negatywnymi skutkami, można ponownie zainicjować skaner i wybrać opcję odkręcania zmian Restore previously disabled files.

Obrazek

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników - to bootowalny produkt firmy. To produkt odrębny od tych znanych służących do produkcji dysków typu rescue. Boot oczywiście wykonujemy z płyty, w wyniku którego otrzymujemy planszę z logo, na której kliknięcie w dowolny klawisz ujawni pod-menu językowe (domyślnym językiem jest angielski, a polskiego brak :( ). Kolejny ekran przenosi do menu wyboru opcji startowej: skaner trybu graficznego, skaner trybu tekstowego, informacje sprzętowe, bootowanie dysku twardego, opcje opuszczania interfejsu. Wybór domyślnej pozycji, czyli skanera graficznego poprowadzi już do operacji z montowaniem modułów. Dalej musimy potwierdzić licencję, klikając a na klawiaturze. Nastąpi podmontowanie dysków i automatyczne konfigurowanie sieci, oznajmiane stosownym okienkiem dialogowym. Na koniec dostaniemy menu znane użytkownikom KIS. Karta Objects Scan podaje listę lokalizacji do skanowania, czyli: sektory dysku, ukryte obiekty startowe, całościowy wybór dysku. Karta My Update Center umożliwia aktualizowanie baz definicji, o ile jest czynne połączenie sieciowe, po nieudanej aktualizacji jest także możliwe cofnięcie wstecz do poprzedniej wersji bazy. Skaner jest prekonfigurowany, niemniej jest udostępniany zestaw opcji pozwalający zmienić różne ustawienia (trzy poziomy skanu i czułość heurystyczna, typy wykrywanych zagrożeń, wyjątki). Do tego kwarantanna i raport. Z poziomu menu narzędziowego płytka oferuje również dodatki: przeglądarkę Shiretoko, Screenshoter, Network Configurer, X File Explorer oraz Terminal.

Obrazek

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników - to bootowalne środowisko, zawierające skaner antywirusowy na silniku BitDefender. Skaner ten ma możliwość samoaktualizacji pod warunkiem, że zostanie wykryte aktywne połączenie sieciowe. Prawidłowo zaincjowany proces pokaże nam planszę startową z menu wyboru: startowanie właściwego graficznego środowiska Knoppix, skaner w wersji konsolowej, test pamięci oraz bootowanie z dysku twardego. Wystarczy tylko zatwierdzić przez ENTER inicjowanie pierwszej domyślnej pozycji. Rozpocznie się proces inicjacji środowiska, montowanie partycji, proces automatycznej aktualizacji skanera i bazy definicji (o ile aktywne jest połączenie sieciowe). Po ukończeniu tego etapu samoczynnie załaduje się całe środowisko. Ukaże nam się Pulpit i główny interfejs skanujący BitDefender Antivirus Scanner for Unices. Program domyślnie skanuje wszystkie dyski. Po ukończeniu skanowania jest prezentowana lista namierzonych zagrożeń względem których można wybrać określoną akcję (dezynfekcja pliku, kasacja, przerzucenie do kwarantanny, brak akcji). Na spodzie skanera znajdziecie także przegląd loga oraz różne akcje. Na Pulpicie znajdują się szybkie odnośniki do różnych akcji, z relatywnych do skanera: jego start oraz aktualizacja definicji. BitDefender Rescue CD jest wyposażone nie tylko we właściwy skaner, ale o wiele więcej. To kompleksowy obszar roboczy udostępniający dodatkowe narzędzia. Po naciśnięciu prawym klawiszem myszy dostaniemy dostęp do różnych narzędzi: Terminal, czyli konsola umożliwiająca wpisywanie poleceń, Apps - menedżery plików i inne uzupełnienia, Web, składający się z Firefox i ELinks, Mail, w postaci Mutt, Security - zakres ChkRootkit i Nessus Network Scanner, Backup and Recover - Partition Image, GtkRecover, a także narzędzia sieciowe i administracyjne. Sekcja Look umożliwia podjęcie działań adresujących powierzchowność środowiska np. zmianę stylu kolorystycznego. Innymi słowy - kawał skubańca ;) .

Obrazek

Dr. Web LiveCD - jest to płyta ratunkowa przeznaczona do skanowania i reperowania systemów na partycjach FAT i NTFS. Posiada możliwość aktualizacji i pełne funkcje dezynfekujące. Pobrany plik ISO wypalamy na płytce CD. Z tej płytki bootujemy komputer. Prawidłowo zainicjowana płytka poda menu z wyborem 4 opcji: start domyślnej powłoki skanera (tryb okienkowy! :) ), skaner awaryjny do trudności z ładowaniem powłoki graficznej (tryb konsolowy dla obeznanych z tematem Unix), bootowanie dysku twardego i test pamięci. Wybór domyślny prowadzi do kolejnych zielonych ekranów graficznych. Kompletnie załadowany tryb graficzny przeniesie nas na pulpit z automatycznie otworzonym interfejsem prekonfigurowanego skanera gotowego do inicjacji. Skaner jest wysoko konfigurowalny pozwalając precyzować takie zadania jak: rodzaj skanu (szybki/pełny/zaawansowany ręczny), wykluczone ze skanu ścieżki (nie polecam tego używać), rodzaj zachowań przy wykryciu zagrożenia, aktualizację baz danych i tak dalej. Skan trybu pełnego jest domyślnym ustawieniem, a uwzględnia zbiorowe sprawdzanie wszystkich dysków, skan w obrębie archiwów spakowanych, symlinków oraz heurystykę. Znalezione szkodniki mogą zostać automatycznie skasowane, przeniesione do kwarantanny, a nawet przesłane do analizy. Pulpit płyty oferuje zbiór dodatkowych narzędzi, wywoływanych, czy to przez skrót na planszy, czy to z menu dodatkowych (kontekstowego lub z poziomu paska zadaniowego): kreator bootowalnego nośnika USB (Create LiveUSB), menedżer plików (Midnight Commander), przeglądarka (Firefox - informacja dla wariatów przerabiających kody - próbowałem nieco modyfikować kod źródłowy do zmiany Firefox`a na Chrome; efektem, było to, że działała, ale tak się wlokła, że szok :D ), klient pocztowy (Sylpheed), edytor tekstu (Leafpad), konsola (Terminal). Dr. Web pozwala także konfigurować stronę graficzną całości i tworzyć wirtualne Pulpity rozróżniane zestawami operacyjnymi, a łatwo przełączane z poziomu paska. Na płycie znajdziemy także rozbudowany plik pomocy.

Obrazek

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników - Pobrany plik ISO należy wypalić na płycie CD i uruchomić przy udziale tej płyty komputer. Pierwszy ekran to menu wyboru oferujące trzy opcje: start Windows (czyli pominięcie bootowania z płyty - odradzam, bo po co uruchamiacie w takim razie w ogóle tę płytę? :D ), boot skanera G Data, boot alternatywnej wersji skanera trybu bezpiecznego. Za pomocą strzałek z klawiatury (bądź wpisania wyróżnionej litery) należy zaznaczyć wybraną pozycję i ENTER. Typowo zgłosi się moduł ładowania silnika i różne głupoty. Docelowo startuje plansza w rodzaju pulpitu przygotowująca skaner do operacji. Program jest automatycznie otwierany i pada także pytanie interakcyjne o przeprowadzenie aktualizacji sygnatur (oczywiście, bez dostępu do sieci to możemy sobie pomarzyć o aktualizacji). Skaner jest podzielony na trzy główne sekcje: Status (podsumowanie stanu definicji i ostatniej operacji skanowania), Actions (centrum akcji skanujących), Logs (zestawienie raportów wszelkich operacji skanowania i aktualizacji). W Actions figurują predefiniowane zestawy skanowania obszarów (cały komputer/systemowe strefy/ręcznie wskazany plik lub folder) oraz ręczna opcja aktualizacji sygnatur. Wykryte zagrożenia są notowane odrębnym okienkiem, w którym można podjąć decyzję co uczynić z zainfekowanym obiektem (kasacja/dezynfekcja/logowanie), oraz czy wykonać to samo dla każdego kolejnego zgłoszenia. Środowisko G-Data ma wbudowany także zestaw pomocniczych aplikacji: Menedżer do zarządzania plikami i folderami, Edytor plików tekstowych oraz ala Terminal (dramat ;) ) . UWAGA! Od 2012 mamy polską wersję tego specjału ;) .

Obrazek

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z wymienionej wyżej listy chciałbym wyróżnić Dr. Web LiveCD i Kaspersky Rescue Disk. Ze szczególnym wskazaniem jednak na "pajączka" ;) . Przy okazji chciałbym opisać prawdziwy kombajn naprawczy dla niestartujacego systemu. Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników - jest to obraz płyty, składający się z odrębnych programów niezwykle przydatnych w przypadku niestartującego systemu. Płyta zawiera między innymi: GParted (program do partycjonowania - lepszy od Partition Magic), TestDisk + PhotoRec (odzyskiwanie partycji i skasowanych obrazów), Partition Image (tworzenie obrazu partycji), SFDISK (działania na tablicy partycji), Midnight Commander (menadżer plików), Clam (antywirus - uaktualniany po konfiguracji sieci), MHDD (potężny diagnosta dysku). Jeśli kogoś ciekawią szczegóły to zapraszam do Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników firmy. Czemu wspominam o tym produkcie? Robię to, gdyż jest to wspaniała alternatywa (potężniejsza) dla znanego nam wszystkim oprogramowania Paragon. Pozdrawiam ;) .
Kiedy komputery staną się twoim jedynym życiem, jedynym totemem odstraszającym klątwę nudy, wtedy prędzej czy później granica między tymi dwoma wymiarami zniknie i postacie z Błękitnej Pustki zaczną pojawiać się w Realu. Czasem są twoimi przyjaciółmi. A czasem nie.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Płyty ratunkowe dla niebootującego systemu ;)

Post08 gru 2016, 20:19

Dobre :)
Możesz jeszcze oprócz tego wrzucić do:
poradniki/
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
kominekl

Ekspert
Posty: 5855
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:25
Lokalizacja: Pasztowa Wola Kolonia.
Kontaktowanie:

Płyty ratunkowe dla niebootującego systemu ;)

Post08 gru 2016, 20:19

XMan pisze:Dobre :)
Możesz jeszcze oprócz tego wrzucić do:
poradniki/


Jest już w moim dziale ;) .
Kiedy komputery staną się twoim jedynym życiem, jedynym totemem odstraszającym klątwę nudy, wtedy prędzej czy później granica między tymi dwoma wymiarami zniknie i postacie z Błękitnej Pustki zaczną pojawiać się w Realu. Czasem są twoimi przyjaciółmi. A czasem nie.

Awatar użytkownika
Maciak Plock

VIP
Posty: 785
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:48
Lokalizacja: Płock!
Kontaktowanie:

Płyty ratunkowe dla niebootującego systemu ;)

Post08 gru 2016, 20:20

Super, na pewno się przyda. Sam korzystałem z Kasperskiego, i byłem zadowolony. Dobra robota kominekl :D  • Reklama

Wróć do „Blog”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość