Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Wszelkie problemy komputerowe, których nie można jednoznacznie sklasyfikować do wybranego działu
voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 19:51

Witam,

prędzej czy później, na takie fora się w końcu trafia. Chciałoby się powiedzieć, jak dobrze, że są... jak dobrze, że są ludzie, którzy je prowadzą i pomagają. Bez nich, życie zwykłego usera byłoby nie do zniesienia. :)

Do rzeczy. Oto moje szybkie pytanie:
Czy jest gdzieś poradnik, jak radzić sobie ze sterownikami od AMD/ATI. Czyli jak odinstalować je prawidłowo i jak prawidłowo wgrać.

Korzystałem do tej pory, raczej z coraz mniejszym szczęściem z poradnika pochodzącego ze strony guru3d. Niestety, teraz zdarzył mi się wypadek i muszę sobie jakoś z tym poradzić.
Używam karty HD4850. Grywam on-line - teraz najwięcej i coś zaczęło szwankować w działaniu gry. Support doradził update powyższych, co też starałem się uczynić. Początkowo było ok, potem, zaczęło się psuć - w grze. Potem, to już ja popsułem, próbując zdeinstalować stery od karty graficznej. Coś zawsze zostaje, tak mi się zdaje, i nie udaje mi się poprawnie ich zainstalować. Korzystam z CCC.

Pozdrawiam serdecznie,
voland

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 20:01

Odinstaluj sterownik karty graficznej poprzez Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania:
=> AMD Catalyst Install Manager
Wybierz całkowitą deinstalację oprogramowania.
Nie uruchamiaj ponownie komputera.
Teraz odinstaluj kartę graficzną z Menadżera Urządzeń z sekcji:
+ Karta graficzna (możliwe, że po deinstalacji strownika karty już tutaj nie będzie)

Teraz uruchom system w trybie awaryjnym i użyj programu => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników => AMD - Displays => Analyse => Clean

Powyższe zabiegi mają sprawić, aby system operacyjny uruchomił się w trybie VGA, który rozpoznasz mięsdzy innymi po rozdzielczości 800x600.

Po ponownym uruchomieniu komputera w trybie normalnym zainstaluj nowy sterownik.

voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 20:29

Dzięki...

Może powinienem napisać, jak ja to robiłem... nadmienię, że do tej pory z powodzeniem.
Usuwałem przy pomocy Revo Uninstaller - tryb głęboko, czyli po rejestrze oraz pozostawionych plikach.
Następnie przechodziłem do czyszczenia za pomocą Driver Cleaner. Ten jednak pozostawiał, więc używałem wspomnianego przez Ciebie programu oraz RegSupreme (z poradnika guru3d com). Autor sugerował nawet, by ręcznie wyszukać pozostałości o rozszerzeniu ATI*.* w folderze Windows/system32 oraz Windows/system32/drivers. Dzisiaj przeszukałem nawet rejestr, również to sugerował z podobnym rozszerzeniem: ATI i wywaliłem wszystko, co miało coś z tym wspólnego... no i chyba tutaj się potknąłem, bowiem wyskoczył mi błąd z MOM - jak tutaj trafiłem, doczytałem iż to problem z MSNetframework - właśnie jestem w trakcie uzupełniania tego (wywaliłem frameworki wszystkie za pomocą narzędzia) i teraz instaluję po kolei brakujące. Mam obecnie MSFrame 4.0 i pobrany 2.0.
System XP Sp3.
Czy mam pobrać wszystkie Frameworki od 1.0 itd, czy wystarczy, że pobiorę najnowszy oraz 2.0. Mimo iż nie mam sterowników - odinstalowane... mam komunikat od CCC o braku NetFrame 2.0.
Rzadko, nie kojarzę, by mi przechodziło w stan VGA z taką rozdzielczością. :| Jedyne objawy, to po usunięciu falujący ekran, rozbudowana rozdzielczość, maksymalna natywna dla mojego monitora to 1024x1280, a we właściwościach pokazuje wyższe, oraz brak opisu karty tamże.
Właśnie ta deinstalacja jest teraz tak skomplikowana, że... w końcu się poddałem dzisiaj. Wcześniej, nie było TAKICH problemów. Usuwałem, wgrywałem, czasami za drugim razem i działało jak należy...

Dzięki i może jakieś sugestie dalsze? Ja z tym poradnikiem zupełnie serio. Wspomniana strona opisywała ten problem dość rzetelnie, że to nie tak hop-siup... Coś z moim kompem nie tak jest?

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 20:38

voland pisze:Ten jednak pozostawiał, więc używałem wspomnianego przez Ciebie programu

Tak, ale tego typu programów powinno używać się w trybie awaryjnym ponieważ w trybie normalnym składniki sterownika mogą być używane przez system i ich usunięcie może być niemożliwe.

Przedstawiłeś mi jak to robiłeś Ty, a zastosowałeś się do mojej porady łącznie z odinstalowaniem karty z Menadżera urządzeń i użyciem Driver Sweeper w trybie awaryjnym systemu ?

voland pisze:Czy mam pobrać wszystkie Frameworki od 1.0 itd, czy wystarczy, że pobiorę najnowszy oraz 2.0. Mimo iż nie mam sterowników - odinstalowane... mam komunikat od CCC o braku NetFrame 2.0.

Wystarczy, że zainstalujesz .NET Framework 2.0.

voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 21:24

No i się zaczyna zabawa.
Restart komputera. Nim to się stało, usunąłem kartę jak sugerowałeś. Komputer wstał, zajrzałem do Menedżera i tam widniał zapytajnik oraz opis - Zgodne z kontrolerem VGA, przy rozdzielczości 1024x1280. Chwilę trwało, jak nastąpił znany dźwięk blump (w tray`u wyszykuje nowe urządzenia) i już mam w Menedżerze ATI Radeon HD 4800 series.
W Dodaj/Usuń totalny chaos.

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Ten DriverSweeper o wielkości 260MB mnie zupełnie rozbija... :o
Dodam, że takie coś, usuwanie karty, miałem ciągle, nic nie mogłem na to poradzić. Kiedyś faktycznie komputer przechodził w tryb o którym pisałeś, teraz... już nie. Co odinstaluję, to po restarcie wraca z powrotem. Wówczas zacząłem szukać sposobów na usuwanie ATI inaczej.
Framework pakuje się cały wraz z MSUpdate. Nie chciało mi się odznaczać, bo potem i tak wraca z kolejnymi przypomnieniami.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 22:07

Co to jest w ogóle za system ?
To czysty Windows XP czy jakaś przeróbka ?

Odinstaluj ten program Driver Sweeper o wielkości 257MB. Nie wiem co to jest, ale nie jest to klasyczny Driver Sweeper, do którego link podałem, bo ten jest pozycję wyżej.

Odinstaluj te wszystkie Catalyst Control Center.
Skąd to w ogóle masz ? Instalowałeś jakieś CCC osobno ?

Odinstaluj te wszystkie badziewia do aktualizacji i deinstalacji sterowników typu DriverAgent, DriverEasy, Device Doctor, DirectX Happy Uninstall i inne, których nie widzę na screenie.

Pokaż log w postaci pliku arn z programu Autoruns => Optymalizacja autostartu z wykorzystaniem narzędzia Autoruns

voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 22:54

To Win XP Pro SP3 z nakładką Autopatcher, dawno zrobione.
Odinstalowałem "DSweepera".
Nie mogę, jak widzisz na screenie, po to właśnie wkleiłem, są "nietykalne". Wiszą jako nazwy, bez określenia wielkości, ani możliwości zmiany, czy usunięcia.
Tak, kiedyś instalowałem osobno CCC i gołe sterowniki.
Badziewia usunięte.

Log:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 23:29

Prosiłem o log w postaci pliku z rozszerzeniem .arn, a nie plik tekstowy.

voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post18 wrz 2012, 23:58

Sorry, tak mi domyślnie zapisuje. Nie wiem jak to zrobić inaczej. W momencie gdy wybieram Zapisz, czy Zapisz jako... samo naddaje rozszerzenie AutoRuns Data.txt. To starsza wersja. Wiem, że mam ten program, dlatego nie pobrałem. Wybacz. Był właśnie w pakiecie z Autopatcher`em.

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post19 wrz 2012, 00:48

W Autoruns odznacz:

Zakładka Logon:
=> BigDogPath
=> cFosSpeed
=> CoolSwitch
=> ISUSScheduler
=> Windows Defender
=> Advanced SystemCare 5
=> Google Update
=> SmartRAM
=> NeroMobileAd

Zakładka Explorer:
Jedna żółta pozycja, czyli:
=> 0

Zakładka Internet Explorer:
=> Odznacz wszystko

Zakładka Scheduled Tasks:
=> Odznacz wszystko

Zakładka Services:
=> Odznacz wszystko

Zakładka Drivers:
=> Odznacz wszystkie żółte pozycje

Uruchom ponownie komputer.


Uruchom program => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników => Analiza => Uruchom Cleaner

Dokonaj naprawy rejestru programem => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników => Skanuj rejestr => Napraw rejestr

Opróżnij zawartość folderu Temp z lokalizacji:
C:\Windows\Temp\

Spróbuj zainstalować sterownik => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Jeżeli automatyczna instalacja nie przebiegnie poprawnie spróbuj zainstalować sterownik ręcznie poprzez Menadżer Urządzeń:

Przejdź do Menadżera Urządzeń => kliknij prawym przyciskiem myszki na karcie graficznej VGA => Aktualizuj sterownik => (Zaawansowane) przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania => Przeglądaj => wskaż ręcznie lokalizację do folderu sterownika:
C:\AMD\Support\12-6-legacy_xp32_dd_ccc_whql\Packages\Drivers\Display\XP_INF\

voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post19 wrz 2012, 02:17

Niestety.
Zrobiłem jak napisałeś, ale po zainstalowaniu sterownika, mimo iż sugerował restart, po powstaniu systemu... MOM komunikat nadal wyskakuje.
W Mendżerze urządzeń, cały czas jest ATI Radeon HD 4800 Series. Jako laik tylko się domyślam, że Windows skądś wyciąga te sterowniki, nawet jak usunę kartę z Menedżera. Restart komputera i Radeon wraca po automatycznym wyszukaniu sprzętu. Ekran w którymś momencie przestawił się na tryb 600x800, ale jako że miałem problem z czytaniem i pisaniem postów, bez problemu zmieniłem na 1024x1280. Miałem to wielokrotnie, stąd te próby innego usuwania i kombinowania.
Brak CCC. Ani pod PPM na pulpicie, ani w tray`u.
C:\Windows\Temp\ nie mogłem ręcznie wszystkiego wywalić. Teraz widzę że jest jedynie .txt zrzut Defendera MpCmdRun. Oczywiście też mam komunikat i błędzie przy starcie systemu.
Vista Business na ESPRIMO Mobile V5535

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post19 wrz 2012, 10:49

Zainstaluj .NET Framework 2.0 z osobnego instalatora, nie z Windows Update:
=> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Uruchom ponownie komputer.

voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post19 wrz 2012, 14:09

seba86mu pisze:Zainstaluj .NET Framework 2.0 z osobnego instalatora, nie z Windows Update:
=> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Uruchom ponownie komputer.


Krótko i na temat...

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
:?

Po jakiejś chwili, wyskoczyło powiadomienie o aktualizacjach, zaglądam... Znowu chce to instalować? :crazy:

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

To miałem wczoraj, kilka razy...
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2012, 14:16 przez voland, łącznie zmieniany 1 raz.
Vista Business na ESPRIMO Mobile V5535

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post19 wrz 2012, 14:16

Jakiego Frameworka masz obecnie zainstalowanego ?

Użyj narzędzia .NET Framework Cleanup Tool do odinstalowania obecnej wersji i zainstaluj później wersję 2.0 z instalatora, do którego link podałem.

voland

Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:27

Poradnik usuwania sterowników kart graficznych ATI/AMD

Post19 wrz 2012, 20:31

W Dodaj/Usuń pokazuje mi te:
1.1 Polish Lang Pack
2.0 Service Pack 2
2.0 PLK Lang Pack
3.0 Service Pack + 3.0 Lang Pack
3.5 SP1
4 Client Profile
4 Extended.

Po czyszczeniu:
1.1 Polish Lang Pack
2.0 Service Pack 2
2.0 PLK Lang Pack
3.0 Service Pack + 3.0 Lang Pack
3.5 SP1
4 Client Profile
4 Extended.

Wytłuszczone nadal wiszą w Dodaj/Usuń.

-- 19 wrz 2012, 20:31 --

Uruchamiać ten NFrame 2.0 z linka?
Vista Business na ESPRIMO Mobile V5535



  • Reklama

Wróć do „Problemy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości