Zepsute pliki na karcie pamięci

Wszelkie problemy komputerowe, których nie można jednoznacznie sklasyfikować do wybranego działu
Awatar użytkownika
rusofil

Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 22 cze 2012, 21:41

Zepsute pliki na karcie pamięci

Post08 kwie 2014, 00:15

Witam.

Ten temat łączy się z tematyką komputerową, ale nie jest całkowicie komputerowy, ba, problem jest z kartą pamięci i tabletem, ale uznałam, że skoro może być to naprawione za pomocą komputera, nie zabijecie mnie, jeśli napiszę go na tym forum.

Używam tabletu z kartą pamięci Micro SD 64gb. Od 4 miesięcy karta i tablet działały normalnie, ale jakiś czas temu chciałam otworzyć jakiś plik i okazało się, że na karcie go nie ma. Sprawdziłam menedżerem plików i okazało się, że wszystkie moje pliki z karty są popsute. Oto co widzę na tablecie i po otworzeniu karty na kompie poprzez czytnik:

Obrazek

Nie mam tam ważnych plików, ale jednak wolałabym wiedzieć na przyszłość, co spowodowało problem. Bez bólu sformatuję tę kartę, ale czy istnieje jakiś program do naprawy kart przez kompa? Naprawy, odzysku plików, zwał jak zwał, chciałabym po prostu umieć radzić sobie z takim niespodziewanym problemem. A pojawił się on nagle, nie robiłam na tablecie nic ponadprogramowego, tym bardziej mnie dziwi to co się stało.

No właśnie. Co się stało? Proszę o konkrety co do odpowiedzi na to i moje poprzednie pytanie.

Z góry dzięki.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Zepsute pliki na karcie pamięci

Post08 kwie 2014, 15:54

W Androidzie istnieje mechanizm do od montowania zewnętrznego nośnika flash przed usunięciem z portu, prawdopodobnie
jeśli ta opcja nie była używana to mogło dojść do uszkodzenia systemu plików na tym nośniku

Awatar użytkownika
robiwielki

Ekspert
Posty: 2851
Rejestracja: 25 gru 2013, 18:11
Kontaktowanie:

Zepsute pliki na karcie pamięci

Post08 kwie 2014, 16:37

mi się kiedyś to samo stało bo zapomniałem usunąć bezpiecznie, tylko wyciągnąłem normalnie i doszło do uszkodzenia plików :)
Ktoś musi być „zły”, żeby ktoś był dobry. Równowaga w przyrodzie musi być.


Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
rusofil

Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 22 cze 2012, 21:41

Zepsute pliki na karcie pamięci

Post08 kwie 2014, 18:51

Fix00ser pisze:W Androidzie istnieje mechanizm do od montowania zewnętrznego nośnika flash przed usunięciem z portu, prawdopodobnie
jeśli ta opcja nie była używana to mogło dojść do uszkodzenia systemu plików na tym nośniku


Ale to mi się nigdy nie zdarzyło. Zawsze odłączałam jakiekolwiek urządzenia zwyczajnie, poprzez wyciągnięcie kabla i NIGDY nic się nie stało.

-- 08 kwi 2014, 18:51 --

robiwielki pisze:mi się kiedyś to samo stało bo zapomniałem usunąć bezpiecznie, tylko wyciągnąłem normalnie i doszło do uszkodzenia plików :)


W takim razie musiałam mieć niewyobrażalnego pecha, bo pierwszy raz w życiu mi się to zdarzyło. Nigdy nie odłączałam bezpiecznie i zawsze wszystko grało.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Zepsute pliki na karcie pamięci

Post08 kwie 2014, 21:13

To nie jest pech tylko zwyczajna <fizyka pamięci flash>
moja pierwsza wypowiedź nie jest tylko domniemaniem filozofii powtarzalnego przypadku,
ale najbardziej prawdopodobną wersją możliwych przyczyn teraźniejszego stanu tego nośnika danych.
W baaaardzo dużym skrócie
Zazwyczaj wszystko <gra> jeśli zapis/odczyt obejmuje krótki stan buforowania danych, ale... bywają okoliczności że
aktywne buforowanie nadal utrzymuje komunikację z nośnikem o którym nie mamy pojecia, usuwając w takim
segmencie czasu nośnik odcinamy w sposób krytyczny niezbędne zasilanie/napięcie i mamy kryzys/krach :)
Dla zewnetrznych nośników talerzowych z interfejsem USB w takich przypadkach zazwyczaj zostaje uszkodzona MFT
a sam nośnik przechodzi w tzw tryb surowych danych RAW, którego notabene systemy Windows nie są w stanie odczytać
oznajmiając to komunikatem propozycji wykonania formatowanie nośnika
Właśnie używając bezpiecznego usuwania/ w systemach open source odmontowania nośnika eliminujemy
w trybie rzeczywistym późniejsze niespodzianki.
Uwaga końcowa
Czasami nawet sama zmiana domyślnej alkokacji systemu plików nośnika
może doprowadzić (zazwyczaj w starszych typach nośników)
do zawieszenia lub błędnej/niestabilnej pracy kontrolera która grozi utratą danych



  • Reklama

Wróć do „Problemy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości