Zakup laptopa do analizy danych

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
PKP

Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 13 gru 2009, 13:55

Zakup laptopa do analizy danych

Post29 cze 2018, 23:45

Cześć,

chciałbym kupić laptopa, ale brakuje mi wiedzy, pomimo przejrzenia Internetu. Laptopa chcę wykorzystać do programowania, analizy danych (co oznacza obciążanie procesora obliczeniami), czasem pracuję nad niezbyt wymagającą obróbką grafiki wektorowej lub rastrowej (Inkscape, Gimp). Jeśli chodzi o rozrywkę, to dobrze byłoby, gdyby dało się obejrzeć filmy. Nie zamierzam używać komputera do gier, ale chciałbym, aby laptop nie miał zbyt słabej karty graficznej, która blokowałaby wydajność pozostałych parametrów.

To, co jest dla mnie istotne:
  • procesor i5-8xxxU (ważne by miał 6MB cache)
  • dysk SSD m.2 o pojemności 256 GB (lub 128 GB jeśli mus), nie musi być dysku HDD
  • RAM 16 GB (lub 8 GB jeśli mus)
  • matowa matryca 15.6" Full HD
  • brak systemu, korzystam z Linuxa
Mój budżet wynosi 3500 zł. Przeglądałem komputery na stronie sklepu x-kom. Udało mi się znaleźć sprzęty dla tych parametrów, ale większość z nich jest wyposażona w karty Nvidia GeForce MX150 + Intel HD Graphics 630. Z opisów wynika, że karta MX150 jest słaba. Niektóre laptopy wyposażone są tylko w karty Intela, ale też nie jestem pewien, jaka to jakość. Z Internetów wynika, że pierwszą z brzegu sensowną kartą jest GeForce GTX 1050. Dla tej karty graficznej pojawiają się laptopy, które mają procesory i5 siódmej generacji HQ z 6MB cache (sprzęt pod graczy). Wiem, że taki procesor zżera więcej energii. Czytałem również, że laptop z HQ może na procesorze osiągać bardzo wysokie temperatury, nawet nie pracując w stresie, czego wolałabym uniknąć.

Podsumowując, czy jest możliwe znalezienie laptopa w tym budżecie z dobrą kartą graficzną i procesorem i5 ósmej generacji? Jeśli nie, to czy procesor HQ faktycznie potrafi się tak grzać i zużywać szybko baterię (większa moc procesora)? Ewentualne sugestie co do konkretnych modeli mile widziane.

Pozdrawiam,
PKP

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Zakup laptopa do analizy danych

Post30 cze 2018, 02:36

MX150 powinna wystarczyć do takich zastosowań. Z tym grzaniem procesorów różnie bywa zarówno w HQ jak i niskonapięciowcach, zależy od jakości układu chłodzenia. HQ niestety ale podnoszą zużycie baterii i tego nie przeskoczysz, producenci zazwyczaj dają lepszą i tyle.

Do mobilnej pracy ten ciekawy Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Ten zaś lepszy procesor i więcej pamięci Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości