Co lepsze: Zorin OS czy WindowsFX 10.6 edycja darmowa?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 17018
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Co lepsze: Zorin OS czy WindowsFX 10.6 edycja darmowa?

Post09 paź 2020, 15:51

Szukałam w necie info na temat Linuxa, zwłaszcza przyjaznego dla zielonych użytkowników. Znalazłam dwie dystrybucje Linuxa, które ponoć są bardzo podobne do systemu Windows, na czym mi najbardziej zależy. Owe dystrybucje to: Zorin OS, oraz WindowsFX 10.6 w edycji darmowej. Zorin OS jest w trzech wariantach, płatnej za 39 dolarów, oraz Core i Lite. Więcej informacji znalazłam na temat Zorin OS, o tej drugiej dystrybucji dowiedziałam się przypadkiem. Obydwa te systemy mają WINE, czyli: nie emulator, dzięki czemu można zainstalować np. gry z systemu Windows, raczej 32-bitowe, chyba że można i spróbować z tymi 64-bitowymi... :mrgreen: Zależy mi na prostocie i podobieństwu do systemu Windows. Wiem, że dobre jeszcze jest Kubuntu, Xubuntu, oraz Linux Lite, ale one chyba używają tamtej tekstowej nakładki- nie wiem jak to określić. System zainstalowałabym na dysku 500 GB, taki powinien w zupełności wystarczyć? :mrgreen: Do pisania na forum używałabym nadal Windows 10. Wydaje mi się, że Zorin OS jest prostszy w obsłudze... Podzielcie się swoją opinią. Niedługo zacznę moją przygodę z którymś z tych systemów. XP przeniosę na większy dysk twardy, a na 500 GB dysku pojawi się któryś z tych dwóch systemów. :mrgreen: Pomoże mi pan z serwisu.

Linki:

Kod: Zaznacz cały

http://www.ubucentrum.net/2020/03/zorin-os-152-juz-dostepny-alternatywa.html


Kod: Zaznacz cały

https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/linux-zorin-os-core-poznaj-nowoczesny-system-operacyjny/5mj3f13


Drugi system opisali na nielubianej tutaj stronie...

------Połączono posty------

W związku z tym, że codziennie używam komputera z Windows 10 i mi się już trochę opatrzył, zdecydowałam że na moim starszym komputerze, na mniejszym dysku, zagości system Zorin OS, edycja Core a nie Lite. Po prostu WindowsFX 10.6, edycja darmowa, to linuxowy klon Windowsa 10 i zdaje się, że ma nawet własny sklep. Jak zwykle w łatkowy wtorek, czyli: patch Tuesday, będę drżeć, że aktualizacja położy mi system. :( Przynajmniej odsapnę od tych problemów, używając Windows XP lub Zorin OS. :) Powodzenia z aktualizacjami, trzymajcie się zdrowo. :)

Edit: płatna edycja Zorin OS, wersja Ultimate, kosztuje 39 euro, a nie dolarów. Ów system również wyposażony jest w sklep. Niedługo będę używać Zorin OS. :)

------Połączono posty------

Dziś na moim starszym komputerze, na mniejszym dysku, zagości 64-bitowy Zorin OS, Core, pierwszy będzie bootował system XP, ale będę mogła wybrać co ma się uruchomić. :) To będzie moja pierwsza przygoda z Linuxem. :)

------Połączono posty------

Ok, pan z serwisu komputerowego wczoraj mi zainstalował 64-bitowy Zorin OS, na dysku na którym wcześniej był XP. Do dzisiaj walczył z adapterem WiFi, ale w końcu pomyślnie zainstalował do niego sterowniki. Dzisiaj po raz pierwszy w życiu uruchomiłam Zorin OS, w końcu podłączyłam go do mojej WiFi, zmieniłam wygląd systemu, zainstalowałam Wine, dzięki komendzie tekstowej, czy jak to nazwać... Potem zainstalowałam dwie gry, z których jedna nie działała poprawnie na XP, a druga niby nie była aplikacją 32-bitową. Pierwsza z tych gier, to Little Dragon, chyba za krótko czekałam, aby się uruchomiła, albo nie działała poprawnie. Druga gra to Grape Jelly, śmiga aż miło. Zorin OS Core 64-bitowy, to całkiem fajny, w zasadzie intuicyjny system, gotowy do działania. Cieszę się, że wybrałam Zorin OS. :) Polecam, osobom które chcą by system Linux przypominał Windowsa. :)

Jedyny minus, to problemy z instalacją sterowników do adaptera WiFi. :( Sama bym nie rozwiązała tego problemu. :(

------Połączono posty------

Jak już wcześniej wspominałam pan z serwisu komputerowego miał na początku problem z zainstalowaniem sterowników WiFi TP-Link Archer T3U Plus, ale wyszukał rozwiązanie w internecie. :) Zainstalował je przy użyciu terminala.

Oto rozwiązanie tego problemu:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt install git
git clone https://github.com/cilynx/rtl88x2bu.git
cd rtl88x2bu
VER=$(sed -n 's/\PACKAGE_VERSION="\(.*\)"/\1/p' dkms.conf)
sudo rsync -rvhP ./ /usr/src/rtl88x2bu-${VER}
sudo apt install dkms
sudo dkms add -m rtl88x2bu -v ${VER}
sudo dkms build -m rtl88x2bu -v ${VER}
sudo dkms install -m rtl88x2bu -v ${VER}
sudo modprobe 88x2bu


Nie wiem czy z tymi sterownikami byłby problem na systemie WindowsFX 10.6 w edycji darmowej... Cieszę się, że wybrałam Zorin OS. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.


  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość