Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 17018
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post17 paź 2020, 12:45

Kilka pytań odnośnie Linuxa:

1. Czy warto zainstalować aplikację do tworzenia punktów przywracania systemu i jak je tworzyć? Chodzi mi o najprostszy sposób. :mrgreen:
2. Czy może na pulpicie być ikona w stylu: Mój komputer? Lub coś bardzo podobnego?
3. Czy za pomocą Wine można zainstalować DirectX i go używać z grami?
4. Czy w tym systemie istnieje wersja Adobe Flash Player, jeśli nie, to jakim cudem udało mi się uruchomić za pomocą Wine grę Catch Up? (Tą w której pomidory uciekają z sałatki.)
5. Czy warto instalować Steam na systemie Linux?
6. Co zrobić aby na pasku zadań był odnośnik do eksploratora plików i wszystkich partycji (dysków)? (Jest tylko odnośnik do plików.)
7. Jak na stałe zmniejszyć rozmiar ikon? Na Zorin OS chwilowo można je rozciągnąć tudzież zmniejszyć? Jak zmienić układ ikon, w tym odstęp między nimi?
8. Czy istnieje menadżer zadań na system Linux i jak go uruchomić, aby np. zablokować lub wyłączyć felerny proces? (Np. grę z Windows uruchomioną przy pomocy Wine.)

------Połączono posty------

Kilka odpowiedzi na moje pytania:

1. Dawno temu, był sobie linuxowy program SystemBack, jego funkcją min. było tworzenie puntów przywracania systemu, obecnie nie jest kontynuowany, wspierany i nie można go zainstalować na najnowszym Zorin OS. Próbowałam go zainstalować za pomocą terminala, wpisywałam właściwe komendy, ale raz pojawiło się info, że brak kontynuacji, a innym razem po dodaniu właściwych kluczy, nie mogło znaleźć jego instalki.

O SystemBack i ogólnie jak przywrócić system Ubuntu, napisali tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://ubuntix.pl/jak-przywr-ci-system-ubuntu-linux-do
oraz tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://www.unixmen.com/systemback-restore-linux-system-previous-state/


W terminalu na początku używałam prostych komend:

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback


Bardziej złożone komendy, jak zainstalować SystemBack, są w tym temacie:

Kod: Zaznacz cały

https://www.alibabacloud.com/blog/a-quick-guide-to-using-systemback-for-ubuntu-backup_595818


Istnieje jeszcze soft TimeShift, ale jeszcze nie wiem, jak go użyć. Napisali o nim tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://askubuntu.com/questions/1117894/how-to-create-system-restore-point-on-ubuntu-18-04-1-lts


Ponadto na Zorin OS jest soft do wykonywania kopii zapasowych, ale utknęłam na informacji, że mam utworzyć konto Google, czy jakoś tak...

5. Planuję zainstalować Steam na systemie Linux, jak kupię większy dysk twardy, ale nie wiem czy utworzyć nowe konto, czy użyć tego z Windows. Nie wszystkie gry są na oba te systemy. Postaram się go nie zapchać grami.

6. Nadal nie wiem jak dodać ikony do paska zadań, w systemie Linux, niektóre ikony np. do terminala, dysków, umieściłam na pulpicie. Nie ma opcji by je przypiąć do paska zadań. :( Chyba że jest zablokowany... :think:

7. Chyba wiem jak zmniejszyć ikony, ale nie wiem jak zmniejszyć odstęp między nimi...

8. Od wczoraj wiem, że na systemie Linux, istnieje Monitor Systemu, czyli odpowiednik menadżera zadań na Windows. Jednak nie wiem, co zrobić, aby wywołać go za pomocą skrótów klawiaturowych, oraz jak skrót do niego lub innych rzeczy, np. dysków przypiąć do paska zadań... Czasem uruchamiam gry z Windows na Wine i np. bywa problem z wyłączeniem Chicken Invader- żałuję że je zainstalowałam. Miewam też problemy z aplikacjami linuksowymi, teraz będę wiedziała jak ubić ich proces. :)

------Połączono posty------

Sprostowanie:
1. Za pomocą komend podanych w ostatnim temacie, poświęconemu SystemBack, udało mi się na Zorin OS zainstalować ów soft. Jego instalacja oraz uruchomienie wymagają uwierzytelnienia, czyli wpisania nazwy użytkownika i hasła. Wpierw utworzyłam punkt przywracania systemu i trwało to parę minut... Potem zainstalowałam pewien soft, którego nie wiem jak poprawnie skonfigurować, aby nic nie sknocić. :oops: W każdym razie SystemBack działa.

------Połączono posty------

3. Czy za pomocą Wine można zainstalować DirectX i go używać z grami?


Za pomocą winetriks, czyli softu dzięki któremu możemy bez uruchamiania Wine zmienić jego ustawienia lub zainstalować różne programy, w tym te monitorujące system, zainstalowałam nieopatrznie i DirectX 9.0 i polecany przez nich pakiet redystrybucyjny, przez co udało mi się uruchomić grę Animal Memory: Dogs, ale ona nie działała poprawnie, bo się okazało że rozpoznała system jako XP, a wymagała czegoś więcej... Czyli raczej nie należy instalować DirectX bez winetriks. :mrgreen: Chyba że się mylę... :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.


  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości